jQuery UI Touch Punch Mobil Sorunu

ibrahim Çevrük

jQuery ile sürükle bırak işlemleri draggable kullanılmaktadır. Draggble ile tarayıcı üzerinde belirlediğiniz objelerin yerlerini oynatabilirsiniz. Sürükle bırak işlemleri için jQuery kütüphanesi dahil edildikten sonra jqueryui.com sitesi üzerinden elde edilen JS dosyasıda dahil edilmelidir. İki JS dosyasıda sayfaya dahil edildikten sonra gerekli sürükleme işlemi yapılabilir.

Yukarıdaki örnekte, CSS ile biçimlendirilen DIV etiketi, draggable ile sürüklenebilir hale gelecektir. Fakat bu işlem sadece tarayıcı üzerinde sağlıklı bir şekilde çalışmasını sürdürecektir. Mobil cihazlarda bu işlemin sorunsuzca çalışması için ekstra bir JS dosyasına ihtiyaç vardır. Mobil cihazlarda yer alan sorunu çözmek için http://touchpunch.furf.com/ sitesinden indireceğiniz JS dosyasını sayfaya dahil etmeniz gerekecektir. İndirmiş olduğunuz eklentiyi sayfaya dahil ettiğinizde draggable işlevini sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Her Yönüyle PHP Kitabı Paylaşım Dosyaları

ibrahim Çevrük

Uzun süredir çıkartmak istediğim PHP Eğitim kitabını, sıfırbir yayınevi aracılığıyla çıkartmış bulunuyorum. Bu kitapta, PHP Programlama dilinde edinmiş olduğum 10 yıllık deneyimleri bulabilirsiniz.

Tam olarak 23 Ekim 2011 yılında hazırlamış olduğum ilk video ile PHP Öğreticisi vasfıyla aranızda yer almaktayım. Bu zamandan günümüze kadar beni yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. Klasik bir cümle olacak ama destekleriniz olmasaydı bu günlere GELEMEZDİM. Gerçekten de öyle. Destekleriniz, PHP Programlama dilinde yapmış olduğum paylaşımların devam etmesini, web sitesinin ve youtube sayfasının açık kalmasını sağladı.

Bu süreçte, gelen tüm sorulara elimden geldiğince yanıt vermeye çalıştım. Tabi ki de zaman sorunları ve hayat mücadelesinden dolayı cevaplandıramadığım bir çok soruda oldu. Sorularını cevaplandıramadığım yada geri dönüşleri zamanında yapamadığım kişilerin durumun farkında olduğu için gönül kırmadığımı düşünüyorum.

Youtuberların ağzından düşürmediği “Kocaman bir aile olduk” cümlesini sanırım bende kullanabilirim. Sosyal medya hesapları ve web sitesi aracılığıyla bana ulaşan kişilerle, sadece PHP dilinin üzerinde konuşmakla kalmayıp, konu dışında muhabbetlerimiz ve buluşmalarımız oldu. Gerçekten bu zamana kadar destekleyen, yol arkadaşı olan herkese çok teşekkür ederim.

Neler yazdım ben bu paragrafa kadar diye okuduğumda sanki ayrılık mesajı verecekmişim gibi bir dil kullandığımı fark ettim. Öyle bir şey yok! Ömrümün yettiğince, hayat koşuşturmasından fırsat buldukça bu sektör de yer alacağımı bilmenizi isterim.

Konuya dönecek olursak, bildiğiniz gibi sıfırbir yayın evinden Her Yönüyle PHP isimli bir kitap çıkarttım. Bu sektöre girdiğimden beri böyle bir kitabın hayalini kuruyordum. Bu hayalimi sonunda gerçekleştirdim diyebilirim. Şimdi de çıkartmış olduğum bu kitabın yayılmasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorum. Bunun için elimden geldiğince birkaç görsel dosya hazırladım. Bu görsel dosyaları web siteleriniz de yada sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız gerçekten beni çok mutlu etmiş olursunuz. Karşılıksız bir şey istemek benim için her ne kadar yüz kızaracak ve utandıracak bir durum olsa da sanırım bunu yapmam gerekiyor. Bu günlere beni getiren sizlerin, hazırlamış olduğum kitabı da paylaşıp bana destek olacağınızdan hiç şüphem yok.

Kitap için hazırlamış olduğum görselleri makalenin en sonunda yer alan linkten indirebilirsiniz. Görselleri Yandex Disk üzerine ekledim ve indirmenizin kolay olacağını düşünüyorum.

300 x 250Bu görseli genelde web sitelerinin sağ yada sol bölümlerinde kullanabilirsiniz. Tabi makale içinde reklam olarakta kullanabilirsiniz.
300 x 600Dikey olarak hazırlamış olduğum paylaşım görseli.
760 x 100Yatay olarak hazırlamış olduğum paylaşım görseli.
928 x 90Yatay olarak hazırlamış olduğum paylaşım görseli.
1080 x 1080Sosyal medya hesaplarınızda paylaşım olarak çıkabileceğiniz görsel.
1080 x 1920Bu görseli instagramda hikaye olarak paylaşabilirsiniz.
1080 x 1920Bu görseli instagramda hikaye olarak paylaşabilirsiniz. (yukarı kaydır ifadeli)

Yukarıda yer alan tabloda hazırlamış olduğum görsellere ait dosya boyutları yer almaktadır. Hazırlamış olduğum dosya boyutları dışında isteğiniz olursa, web sitesi üzerinden yada sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. En kısa sürede belirtmiş olduğunuz boyutlarda dosyayı hazırlayıp göndermeye çalışırım.

GÖRSELLERİ İNDİR - YANDEX

PHP Kitabı

ibrahim Çevrük

Bu makalede sizlere hazırlamış olduğum PHP Kitabı hakkında bilgi vereceğim. Ayrıca hazırlamış olduğum kitabın içeriğinden ve tecrübelerimi kitaba nasıl aktardığımdan bahsedeceğim.

PHP Programlama diline ilişkin basılı bir kaynağın elinizde bulundurmak isteyenler için bu makaleyi hazırlama gereği duydum. PHP dilini öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için youtube üzerinden yada kişisel web sitelerindeki paylaşımlarından yararlanabilirsiniz. Fakat yararlanmış olduğunuz bu sitelerdeki bilgiler kimi zaman bir birlerinden kopyalanmış içerikler oluşacak yada belirli bir sırada detaylı bir şekilde ilerlemeyecektir. Bu durumda sizin PHP Programlama dilini öğrenmenizi kötü anlamda etkileyecektir.

PHP Programlama diline başlama ve ilerletme süreci için 2009 yılından beridir biriktirmiş olduğum tecrübelerimi bir kitapta toplamak istedim. Her Yönüyle PHP isimli kitabımda PHP diline ait tüm bilgileri bulabilirsiniz. Her bölümde konu anlatımı ve bir çok alanda karşınıza çıkacak örnekler yer almaktadır. Bu örneklerle bile kendinize bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Her Yönüyle PHP kitabı, sadece yeni başlayanlara değil,  orta ve ileri seviyede bulunan kişiler içinde hitap etmektedir. Kısaca elinizin altında bulunması gereken bir kitap olarak nitelendirebiliriz.

Kitabın ön sözünde de bahsettiğim gibi (Yıllar önce, basılması için kollarımı sıvadığım, fakat birçok engel ve tecrübeden yoksun olduğumdan dolayı cesaret edemediğim kitabı, bilgi ve birikimlerimle tecrübelerimi harmanlayarak, hayalini kurmuş olduğum sonuca sonunda ulaştım.) 10 yılda edinmiş olduğum tecrübeleri, öğrenme açısından en sade hale getirerek bir yapıt oluşturdum.

Kitap Hakkında Özet Bilgi

Kitap hakkında bazı detaylara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Kitabın AdıHer Yönüyle PHP
Sayfa Sayısı808
Bölüm Sayısı49
Cilt TipiKarton Kapak
Boyut15 x 21cm
KategoriProgramlama Eğitimi
ISBN6058060708
Yayın Tarihi24.05.2019

Hazırlamış olduğum PHP Kitabı, belirli periyotlarda güncellenecek ve her önemli değişikliklerde adapte olmanızı sağlayacaktır. Edinmiş olduğum 10 yıllık tecrübeyi bir kitaba sığdırmak her ne kadar zor olsada, bu kitap sonrasında 10 yıllık tecrübesi olan bir ibrahim çevrük olabilirsiniz. Tabi kitabın faydalı olabilmesi için istekli ve her başlık sonrasında uygulamaları gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Kitabı Satın Alabileceğiniz Yerler

Her Yönüyle PHP kitabını bir çok online satış sitesinden temin edebilirsiniz. Bir çok online satış sitesinde %30’lara kadar indirim yapılmış durumda. Bu indirimlerden daha fazla indirim yapılacağını düşünmüyorum. Biraz bekleyim fiyatı daha da düşsün fikrini edinmeden kitabı satın almanızda fayda görüyorum. Aşağıda logoları yer alan siteler üzerinden Her Yönüyle PHP kitabını satın alabilirsiniz.

jQuery İle Scroll İndikçe İlerleme Çubuğu Hazırlama

ibrahim Çevrük

Bu makalede jQuery ile scroll’u indirdikçe sayfanın en üstünde ilerleyen bir çubuk yapacağız. Bu uygulama sayfada yer alan makalenin bitimine ne kadar kaldığını gösterecektir. Bu örneği sadece ilerleme çubuğu olarak bırakmayıp daha da geliştirebilirsiniz. Örneğin, scroll ilerledikçe belirli bir yerde (%50 gibi) sağ altta bir kutucuk gösterebilirsiniz. Yada %100 tamamlandıktan sonra bir sonraki gönderiyi direkt sayfanın altına yazdırabilirsiniz.

Geliştirme aşamasına geçmeden önce jQuery ile scroll’u indirdikçe gerçekleşen progress bar’ın nasıl yapıldığına deyinelim.

Sayfa İskeletini Oluşturma

Öncelikle bir HTML yapısı oluşturuyoruz. Script alanına jQuery kütüphanesini ekliyoruz. Ayrıca CSS alanını ve yazacağımız jQuery kodlarının bölümünü yine iskelette oluşturuyoruz.

Css Kodlarını Hazırlama

Gerekli iskeleti oluşturduktan sonra aşağıda yer alan kodları CSS bölümüne yazınız. Burada hazırlayacağımız kodda bir takım görsellikler veriyoruz.

Yukarıdaki kodları iskelette yer alan script alanına yazmanız yeterli olacaktır.

jQuery Kodlarını Hazırlama

Son olarak jQuey ile ilerleme çubuğunun ayarlanmasına. Buradaki mantık şudur; içeriğin yükseklik değerinden, pencerenin yükseklik değeri çıkartılır. Sonrasında elde edilen değer 100 ile çarpılarak scroll’un şuandaki durumuna bölünür. Böylelikle sayfa içinde ne kadar aşağıya inildiği yüzde olarak bulunur.

Yukarıda yer alan CSS ve JQUERY kodlarını iskelette birleştirdiğinizde, sayfayı aşağıya indirdikçe tepede ilerledikçe dolan bir bar göreceksiniz. Bu bar, sayfanın yükseklik ve scroll değeri hesaplanarak bulunmaktadır.

DOSYALARI İNDİR - YANDEX

Kod Bloklarını Kolaylıkla Kopyalayın : CodeCopy Eklentisi

ibrahim Çevrük

Kodlamalarla uğraştığınız da bir çok siteden yardım almanız gerekebilir. Kimi zaman bir fonksiyonun kullanımı olur, kimi zamanda veritabanı işlemlerinizi kolaylaştıracak işlemler. İhtiyaçlar yada yardımlar hiçbir zaman bitmeyecektir. Bir çok site, programlama dillerine ait kaynak kodlar ücretsiz olarak paylaşılmaktadır. Fakat kimi zaman yardım aldığınız sitede kullanılan kod bloklarını şekillendiren eklenti yüzünden, elde etmek istediğiniz kodlarda kopyalama işlemini gerçekleştirmek zor olabilir. Eklentiler yüzünden zaman kaybetmeniz, anlık hızınızı düşüreceğinden bu duruma bir çözüm bulunması gerekiyordu. Ki çözümde bulunmuş. Bu makalede kaynak kodların zahmetsizce kopyalanmasından bahsedeceğim.

Kod Kopyalama

Öncelikle bir birimizi hiç kandırmayalım. Herkes, her şeyi bilecek değildir. Bu yüzden aradığınız durumsal işlemleri kimi zaman bir yerlerden kopyalama ihtiyacında bulunabilirsiniz. Kopyalama yaparak kodlama yapmak ne utanılacak bir şeydir, nede bir eksik! İhtiyacınız olan şeyi arayıp bulmak, o programlama diline ne kadar hakim olduğunuzun da bir göstergesidir aslında.

Bir çok sitede kaynak kodların paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Özellikle her programlama diliyle uğraşan kişilerin hayatında en az bir kere Stack Overflow sitesini ziyaret etmiştir. Bu tarz sitelerde yer alan kodların kopyalanması, kullanılan editörden yada elde edilecek kaynak kodun uzun olmasından dolayı kimi zaman zorluklar yaşatabilir. Yaşanacak bu zorlukları üstesinden CodeCopy eklentisini kullanarak üstesinden geleceğiz.

CodeCopy Eklentisi

CodeCopy eklentisi, İnternet sitelerinde yer alan kod bloklarının tek tıkla kopyalanmasını sağlamaktadır. Bir kod bloğunu kopyalamak için kodları seçmek yerine, kodların bulunduğu yerde eklenti sayesinde ortaya çıkacak olan butona basmak yeterli olacaktır.

Eklentinin kurulumuyla birlikte, kullanmış olduğunuz tarayıcınızda ziyaret etmiş olduğunuz sayfadaki tüm kodların yanında “Copy to Clipboard” butonu gelecektir. Bu butona basarak, butonun çıkmış olduğu bölümdeki kodları kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.

Web sitelerinde kullanılan kod eklentilerinden bazıları bu uygulamayı engelleyebilir. Yada eklenti içinde yer alan kopyalama özelliği bu eklentinin çalışmasını kısıtlayabilir. Bu durumlar haricinde oldukça sağlıklı bir şekilde çalıştığını söyleyebilirim.

CodeCopy Eklentisi Kurulumu

CodeCopy eklentisine GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz. GitHub sayfasında detaylı bilgi ve kurulum yapılacak tarayıcılar konusunda bilgilendirmeler verilmiştir. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz tarayıcıyı seçerek kurulum işlemlerini kolaylıkla başlayabilirsiniz. Eklentinin sorunsuzca desteklemiş olduğu web siteleri aşağıdaki gibidir.

 • GitHub
 • MDN
 • Gist
 • StackOverflow
 • StackExchange
 • npm
 • Medium
 • ve daha fazlası..

Umarım tüm platformlarda sorunsuzca çalışacak duruma gelir de kopyalama işlemleri oldukça kolaylaştırılmış olur.

PHP ile ZİP Dosyası Oluşturma

ibrahim Çevrük

PHP ile ZİP işlemlerini gerçekleştirmek için PHP 5.2.0 ve üzeri sürüme sahip olmak gerekmektedir. Bu sürümün içerisinde yer alan ZipArchive kütüphanesi ile .zip dosyası kolaylıkla oluşturulmaktadır. ZİP dosyası oluşturulurken hedef olarak belirtilen dosya yada dosyalar ZİP arşivine dahil edilerek saklanmaktadır.

ZipArchive metodları

Arşivleme işleminde kullanılacak olan metodlar, aşağıda yer alan tablodaki gibidir. Tabloda yer alan metodların karşılıklarına göz atarak üstlendiği görevin ne olduğunu anlayabilirsiniz.

ParametrelerAçıklama
ZipArchive::CREATEYeni bir zip dosyası oluşturur.
ZipArchive::openZip arşivini açar.
ZipArchive::addFileBelirtilen dosyayı zip arşivine ekler.
ZipArchive::closeArşivi kapatır.

Yukarıda yer alan metodları kullanarak PHP ile ZİP işlemini gerçekleştirelim.

PHP ile Zip İşlemi

PHP ile ZİP işlemini gerçekleştirmek için öncelikle kütüphaneyi çağırmalıyız. Sonrasında ZİP dosyasının adını belirleyip içerisine eklenecek olan dosyaları belirliyoruz.

// Kütüphaneyi çağırıyoruz
$zip    = new ZipArchive();
// Zip adını belirliyoruz
$zipAdi   = getcwd()."/zipAdi.zip";
// Zip oluşturuyoruz.
$zipOlustur = $zip->open($zipAdi, ZIPARCHIVE::CREATE);
// Zip oluşturma işlemi gerçekleşmişse
if( $zipOlustur === TRUE ){
  // Anadizinde yer alan test.txt dosyası eklenecek
  $zip->addFile("test.txt");
  echo "zipAdi.zip dosyası oluşturuldu 
 test.txt dosyası eklendi.";
  $zip->close();
}else{
  $zip->close();
  echo "dosya oluşturulamadı!";
}

Zip oluşturma işleminin gerçekleştirildiği değişkenden gelen değer TRUE olduğunda içerisine belirlenen dosyaların eklenmesini sağlıyoruz. Dosyaları arşive eklemek için ZipArchive::addFile işlevini kullanıyoruz. Eklenecek dosyayı parametre olarak addFile() içerisinde bildiriyoruz. Zip işlemleri burada son bulduğu için ZipArchive::close ile çalışmayı sonlandırıyoruz.

Veritabanı Temel Kavramları

ibrahim Çevrük

Bu makalede; verinin nedir, veritabanı nedir, veritabanında olması gereken özellikler nelerdir gibi konulara değinmiş olacağım. Önemli gördüğüm konuları ayrı başlıklar altında inceleyerek, alt başlıkarda kaybolmadan bilgilendirilmenizi sağlayacağım. Yavaştan başlıklara geçelim.

Veri Nedir?

Henüz işlenmemiş olan kayıtlara veri denilmektedir. Bu terime veritabanı açısından bakacak olursak; veritabanı yapısı içerisinde tutulan bilgilere veri denilmektedir. Yani veri kelimesi değerlendirilirken, hangi durumda olduğu önemlidir. Aynı şekilde bilgisayar tarafından saklanabilen ve işlenebilen her şeye de veri denilmektedir.

Veritabanı Nedir?

Toplanan verilerin dah asonra ulaşılmak amacıyla elektronik ortamda belli kurallara göre korunulup saklanan kayıtlar topluluğuna veritabanı denilmektedir. Birbiriyle ilişkili verilerin hızlı ve verimli bir şekilde ulaşılmasını sağlar.

Veritabanlarının amacı büyük miktardaki verileri işlemektir. Veriler düzenli bir biçimde elektronik ortamda kaydedilirler. Büyük miktarlardaki verilerin hızlı ve güvenli bir biçimde gereksinim duyulan bilgiye dönüştürülmesi veritabanlarının en önemli özelliklerinden birisidir.

 • Veritabanı, belli bir alanda ve birbiriyle ilişkili olarak düzenlenmiş veriler topluluğudur.
 • Veritabanı, bir çok kullanıcı tarafından kullanılan birbirleriyle ilişkili geniş bir veri kümesinin düzenlenmesi, depolanması ve sorgulanması için kurulan sistemdir.
 • Veritabanı, bir çok uygulamaya hizmet vermek için zararlı ve gereksiz veriler hariç ilişkili verilerin saklandığı bir veri topluluğudur.
 • Veritabanı, bilgisayar temelli bir kayıt tutma sistemidir. Sistemin amacı verileri kayıt etmek ve bakımını yapmaktır.
 • Veritabanı, bir organizasyonda verilerin merkezi kontrolünü sağlar.
 • Veritabanı sistemi, basitçe kompüterize edilmiş bir kayıt takip sistemidir.

Bu veritabanlarının en önemli ortak özelliği ilişkisel veritabanı teknolojisini içermeleridir.

Veritabanı Türleri

 1. Paylaşmalı Veritabanları: Birden fazla fiziksel ortamda depolanan veritabanlarına paylaşımlı veritabanı denir.
 2. esne Ağırlıklı Veritabanları: Çizimlerin, grafiklerin, imajların, fotoğrafların, seslerin ve tüm hareketli video gösterimlerini otomatik olarak canlandıracak ve paylaşılacak nesneler olarak depolayan veritabanıdır.
 3. Hiper Medya Veritabanları: Kullanıcı, modülden modüle geçmek için, kendi yolunu kendi seçebilir. Bilgi şeması önceden belirlenmiş organizasyon şemasını gerektirmez.
 4. Çok Boyutlu Veri Analizi: Bu analiz kullanıcıyı aynı veriyi çok farklı boyutlarıyla görme olanağına kavuşturulur.
 5. Veri Bankaları: İşletmedeki tüm personelin beklentilerine uygun, bütünleşik, güncel ve tarihi verileri depolayan veritabanı yazılımlarına Veri Bankaları denir.

En Ünlü Veritabanı Sistemleri

 • Oracle ,
 • Microsoft SQL Server,
 • Microsoft Access ,
 • MySQL,
 • PostgreSQL ,
 • Sybase ,
 • Berkeley,
 • Firebird

Kayıt altına alınacak veriler, bir çok şekilde gerçekleştirilmektedir. Veritabanı modellerini aşağıdaki gibi listelendirebiliriz.

Veritabanı Modelleri

 • Flat file (Text File)
 • Hierarchical (XML)
 • Relational (integrity)
 • Object Oriented
 • Network

Flat File(Text Dosya)

Verilerin düz bir metin dosyasına bizim belirlediğimiz belirli kurallar ile kaydettiğimiz sistemdir. Verilerin arasına bizim belirlediğimiz özel karakterlerden ekleriz, daha sonra bu verileri kullanmak istediğimizde de belirlediğimiz özel karakterlere göre parçalama işlemine tabi tutarız.

XML (Hiyerarşik Model)

Hiyerarşik veri-tabanı modeli bir ağaç yapısına sahiptir. Bu tip veri tabanları içerisinde bulunan veriler, ebeveyn-çocuk ilişkisinde sahiptir, ve her ebeveyn veri birden fazla çocuk veriye sahip olabilir. Çocuk veriler tamamen ebeveyn verilere bağımlıdırlar, yani ebeveyn veri olmadığı takdirde çocuk veride de olamaz.  Sonuç olarak bu veri tabanı modeli one-to-many(bire sonsuz) ilişkisini desteklemektedir.Yani her çocuğun bir ebeveyni olabilir. Fakat her ebeveynin birden çok çocuğu olabilir.

Ağ Veritabanı Modeli

Ağ Veri Tabanı Modeli esasında hiyerarşik veri tabanı modelinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Ağ veri tabanı modeli çocuk tabloların birden fazla atalarının olmasına müsaade etmektedir.

İlişkisel Veritabanı Modeli

Günümüzde yaygın olarak kullanılan veritabanı modelidir. Veriler tablolar halinde ilişkisel olarak saklanır. Her tablo her tabloya istenildiği şekilde bağlanabilir. Yani bire bir, bire sonsuz ve sonsuza sonsuz ilişkileri rahatlıkla oluşturabiliriz. İstediğimizde bir den çok tablodan aynı anda veriler getirip listeleyebiliriz.

Tablo, Kayıt, Alan ve Veri Nedir?

 • Veri: Veri tabanında saklanan en küçük veri parçasıdır. Tablonun her hücresi bir veridir.
 • Kayıt: Verilerden oluşan bir biri ile ilgili veri tabanı yapısıdır. Tablodaki her bir satır veri tabanında kayıt ile ifade edilir.
 • Alan: Bir verinin kaydolması için gerekli biçimi ve türü belirlenmiş kısımdır. Tablodaki sütunlar alan veri tabanında alan olarak isimlendirilir.
 • Tablo: Kayıtların peş peşe birleşmesi ile oluşan, satır ve sütunlardan oluşan, verilerin saklandığı veri tabanı nesnesidir.

Tablo Özellikleri

 • Tablolar satır ve sütunlardan oluşur.
 • Her sütunun alacağı isim birbirinden farklı olmalıdır.(Farklı tablolarda aynı isimli alanlar olabilir.)
 • Sütunlar isimlendirilirken Türkçe karakterler (ıöüğşçİÖÜĞŞÇ) ve boşluk kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Her satır birbirinden farklı olmalıdır yani birbiri ile tamamen ayni olan iki kayıt kullanılmamalıdır.(Birincil Anahtar kullanılmalıdır.)
 • Satırların ve sütunların sırasının nasıl olacağı önemli değildir.(Sorgular ile istenilen satır ve sütun istenilen sıra ile gösterilebilir.)
 • Hücrelerdeki veriler atomik olmalıdır.(Parçalanabilen nitelikte veriler olmamalıdır.)
 • Her sütunun bir veri türü vardır. Başka tipte veri girilemez

Ücretsiz WordPress Site Takip Uygulaması

ibrahim Çevrük

Takip etmiş olduğunuz siteleri tek tek gezmek oldukça vakit alacak, güncel içeriklerini takip etmek zor olacaktır. Bu makalemde, bu sorunu kökünden çözen bir uygulamadan size bahsedeceğim.

Site Takip Uygulaması

Site takip uygulaması ile WordPress altyapısına sahip siteleri tanımlayarak, birden fazla sitenin akışına ulaşabilirsiniz. Hem vakitten kazanmış olacaksınız hemde tanımlanan sitelerde eklenen güncel içeriklere tek tıkla ulaşmış olacaksınız. Uygulamada; üyelik kaydı, girişi gibi zaman ayıracağınız bölümlerde bulunmuyor. Bu sayede hızlıca site tanımlaması yaparak bir çok siteyi tek bir uygulama altında toplayabilirsiniz.

Uygulamada yer alan keşfet bölümü ile daha önce kullanıcılar tarafından eklenen sitelere ulaşabilir ve takip edebilirsiniz. Aynı zamanda takip ettiğiniz sitelere ulaşabileceğiniz gibi tanımladığınız sitelere eklenen makaleleri Son Makaleler bölümünden tarih sırasına göre listeleyebilirsiniz.

Hoşunuza giden makaleleri favorilerinize ekleyip istediğiniz zaman tekrar ulaşabilirsiniz. Uygulamaya tanımlayacağınız siteleri WordPress alt yapısına sahip olmalıdır. Aksi durumda uygulamada site tanımlama işleminiz başarısız olacaktır.

Desteklenen Platformlar

 Site takip uygulamasını Android ve İOS işletim sistemlerine sahip cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Uygulama Ekran Görüntüleri

 Uygulamaya ait sekmelerin ekran görüntülerine aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Oldukça kullanışlı olan bu uygulama tamamiyle ücretsiz ve reklamsızdır. Uygulamayı kullanarak takip etmiş olduğunuz web sitelerini bir araya toplayabilirsiniz. Ayrıca “ibrahimcevruk.com” sitesi de WordPress alt yapısına sahip olduğu için tüm dersleri ve makaleleri bu uygulama üzerinden de takip edebilirsiniz.

İndirme Adresleri

Android İşletim Sistemi İçin : Android Mağazası

İos İşletim Sistemi İçin : İos Mağazası

Uygulama üzerinden beni de takip etmeyi unutmayınız 🙂

Veritabanı ve SQL Nedir?

ibrahim Çevrük

Şuanda okumuş olduğunuz bu yazı bir veritabanından sizlere sunulmaktadır. Bu yazının etrafında yer alan bağlantılar ve yapılarda yine veriler arasından seçilerek sizlere sunulmaktadır. Tüm bu verileri belli bir kritere göre sunma işlemine sorgu denilmektedir. Bu sorgularda SQL ile gerçekleştirilir.

SQL Nedir?

Kısaca SQL, sorgulama dilidir. Bir programlama dili değildir. SQL ifadesinin açılımı, Structured Query Language’dir. SQL sorguları ile çok büyük veriler hızlı ve düzenli olarak işlenmektedir. Veri işleme için SQL yardımcı bir araçtır.

SQL ile sorgu yapan bir çok yazılım bulunmaktadır. Popüler olanları aşağıdaki gibi listelendirebiliriz.

 • MySQL
 • Mssql
 • Microsoft SQL Server
 • Oracle
 • Firebird
 • Access

Yukarıda yer alan yazılımlar veri saklama alanlarının oluşturulması için geliştirilmiş sistemlerdir. İşleyeceğiniz verilerin türleri, yazılım tercihi ve ücretli/ücretsiz destek için gerekli olan uygulamlardan birisi tercih edilmelidir.

Bu SQL dersleri serisinde veritabanı olarak MySQL aracını kullanacağım. MySQL hakkında daha detaylı bilgili ilerleyen yazılarda daha detaylı bir şekilde ele almış olacağız. MySQL ve diğer araçlarda kullanılan SQL sorgularının yapıları bir birine benzemektedir. Bu bölümde öğrenmiş olduğunuz bilgileri, diğer uygulamalarda da rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

SQL Nerelerde Kullanılmaktadır?

SQL ve SQL araçlarının tanıtımında da anaşıldığı kadarıyla veri tutan her platformda kullanılmaktadır. Veritabanı olan her uygulamada (Web sitesi, mobil işlemler ve masaüstü uygulamaları, vb.) SQL kullanılmaktadır.

Programları Edinme

Bu kategoride yer alan SQL derslerinde, MySQL veritabanı üzerinden işlemleri gerçekleştireceğiz. MySQL işlemleri için PhpMyAdmin yönetim panelini kullanabilirsiniz. Bunun için https://www.phpmyadmin.net/ bu adresten gerekli dosyaları edinebilirsiniz. Yada PHP ile kullanmak ve yerel bir sunucu edinmek isterseniz de Xampp programını kurabilirsiniz. Bu program için de https://www.apachefriends.org/tr/index.html bu adresi ziyaret edip gerekli dosyaları indirebilirsiniz.

Xampp yerel sunucusunun kurulumu ve kullanımı içinde Localhost ve Notepad++ Kurulumu adlı makaleye göz atabilirsiniz. Xampp yerel sunucusu kullanımında 80 portuna ait bir sorunla karşılaşmanız durumundaysa, Xampp Apache Port 80 Sorunu ve Çözüm Yolları adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Sıfırdan İleriye PHP Eğitim Seti

ibrahim Çevrük

Sıfırdan ileriye php dilini öğrenmek isteyenlerin en muzdarip oldukları konulardan birisi de, devam etmeyen eğitim setledir. Ücretsiz bir şekilde sıfırdan php öğreneceklerin başvurdukları mecralardan birisi de youtube’da yer alan php eğitimleridir. Fakat bu eğitimlerde kimi anlatıcılar belli bir yerden sonra eğitimlere son vermesinde dolayı, php öğrenmek isteyip takip edenler için yarı yolda kalma durumuna yol açacaktır.

Ücretsiz php eğitim setlerinde devamlılık, anlatıcının php diline olan hakimiyeti ve anlatımı kadar önemlidir. Php öğrenmek için heves edip yarı yolda kalan birisi dilden soğuyacak ve uzaklaşacaktır. Bu tarz bir tutumun farkında olduğum için, Php dersleri kategorisinde hazırlamış olduğum php derslerini belirli bir sıra doğrultusunda hazırladım.

Ücretsiz Php Eğitim Seti

Hazırlamış olduğum php eğitim setindeki dersleri, sıralı bir şekilde izlemeniz php dilini öğrenmenize yeterli olacaktır. Videoların eklenme tarihinin eski olması sizi hiçbir şekilde aldatmasın. Temel ve değişmeyen bilgiler eski videolarda açıkça yer aldığı için tekrar güncellemek istemedim. Fakat geçerliliğini kaybeden tüm konuları tek tek güncelleyerek php eğitim setine dahil ettim.

Sitede yer alan php eğitim seti, ücretsiz olup güncelliğini korumaktadır. Bu eğitim setini bitirdiğinizde orta seviye php diline hakim olacaksınız. Sette yer alan bilgileri pratik yaparak uygulamak durumunda ileri seviye php öğrenme yolunda adımlar atmış olacaksınız. Unutmayın ki php dili 1-2 günde öğrenilecek bir dil değildir. Fakat mantığını 1-2 günde kavrayabilirsiniz. Önemli olan mantığını kavramaktır. Sonrası akla ve mantığa uygun olduğu sürece gelişecektir.

Php Eğitim Setine Başlamadan Önce Ne Öğrenmeli?

Php eğitim setine başlamadan önce, HTML vs CSS bilgilerinizin olması sizin yararınıza olacaktır. HTML ve CSS konusunda eksikleriniz bulunuyorsa sitede yer alan derslere bakabilirsiniz. Temel bilgilerin yer aldığı HTML ve CSS derslerinde bilmeniz gereken tüm konular yer almaktadır.

Php arayüz olarak HTML vs CSS’den yardım almaktadır. Bununla birlikte İnteraktif siteler oluşturmak için JavaScript yada jQuery öğrenmeniz, php’yi daha etkin bir şekilde kurmanıza yol açacaktır.

Php Eğitim Seti Hakkında Bilgiler

Hazırlamış olduğum eğitim seti kısa sürede öğrenmenizi sağlayacak bir dille anlatıldı. Düzenli bir şekilde izleyip aynı zamanda uygulamanız durumunda kısa sürede mantığı kavrayıp dili öğrenebilirsiniz.

 • Eğitim setinde 105 adet ders yer almaktadır. (Güncel bir şekilde eklemeler devam ediyor)
 • Eğitim seti 12 Saat 59 dakika’dan oluşmaktadır. (Güncel olarak artıyor)
 • Eğitim setindeki videolar 720P (1280*720) formatında hazırlanmıştır.
 • Eğitim seti toplamda 500.000’den fazla indirilmiştir.

Sözünü etmiş olduğum bu php eğitim setine aşağıdaki buton sayesinde ulaşabilirsiniz. Dersleri site üzerinden takip etmeniz en sağlıklı öğrenme yolu olacaktır.

ÜCRETSİZ PHP EĞİTİM SETİ