cURL Dersleri

Adobe Connect Api ile Kullanıcı Bilgisini Alma

Bu makalemde de Adobe Connect sistemine kayıtlı olan kullanıcının ID değerini alacağız. Bu işleme geçmeden önce Adobe Connect sistemine bağlanma yani oturum açma işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu işlemi Adobe Connect Oturum Açma | Adobe Connect Api Kullanımı #1 makalemizde gerçekleştirmiştik. Bu makaleye göz atarak, gerekli oturum açma işlemlerini yapabilirsiniz.

Adobe Connect Api Kullanımı

Oturum açma işlemini yaptıktan sonra kullanıcıya ait bilgileri alalım. İlk olarak kullanıcı bilgilerinin listeleceği URL yapısını oluşturalım. Aşağıda yer alan URL yapısında gerekli düzenlemeleri yapmanız yeterli olacaktır.

 https://ADOBEADINIZ.adobeconnect.com/api/xml?action=principal-list&filter-login=LOGİNBİLGİSİ 

Yukarıda görmüş olduğunuz ADOBEADINIZ ve LOGİNBİLGİSİ bilgileri doldurulmalıdır. LOGİNBİLGİSİ değeri, kullanıcının kayıtlı olduğu ve giriş yaptığı kullanıcı adıdır. Buraya kullanıcıya ait birincil bilgi yazılmalıdır. URL yapısını düzenledikten sonra aşağıdaki gibi bağlantımızı oluşturalım.

Adobe Connect Api ile Kullanıcı Bilgilerine Ulaşma

İlk derste yer alan if( $Baglan ){ } kontrol bloğunun içerisinde bu işlemleri gerçekleştirmemiz gerekiyor.

$Kontrol = Baglan("https://ADOBEADINIZ.adobeconnect.com/api/xml?action=principal-list&filter-login=LOGİNBİLGİSİ");

$Kontrol değişkeni ile kullanıcı bilgisine kavuşmuş oluyoruz. Şimdi de bu kullanıcının ID değerini listeden bulup bir değişkene atayalım.

preg_match('@<principal principal-id="(.*?)" account-id=".*?" type="user" has-children=".*?" is-primary=".*?" is-hidden=".*?" is-ecommerce=".*?" training-group-id=".*?"><name>.*?</name><login>.*?</login>.*?</principal>@si',$Kontrol,$Bilgiler);

$Bilgiler değişkenine kullanıcının ID değerini almış bulunuyoruz. Tabi yazmış olduğumuz değerde kullanıcı da olmayabilir. Bunun için kısa bir sorgu gerçekleştirmemiz yeterli olacaktır.

if($Bilgiler["1"] != ""){
 // Kullanıcı var ve işlem yap.
}else{
 // Böyle bir kullanıcı yok!
}

Böylelikle belirtmiş olduğumuz şartlara uygun kullanıcı varsa buna göre işlem gerçekleştirebileceğiz. Kullanıcının ID değeri, $Bilgiler[“1”] değişkeninde tutulmaktadır. Yapacağınız işlemlerde bunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazım olan Adobe Connect Api ile Oturum Açma başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

Php ile is.gd Servisini Kullanarak Link Kısaltmak

ibrahim Çevrük

cURL Dersine Giriş: cURL Parametreleri Açıklamaları

ibrahim Çevrük

cURL ile Post İşlemi Yapmak

ibrahim Çevrük

1 Yorum

Avatar
Mert 30 Nisan 2018 at 21:39

Teşekkürler

Cevap

Yorum Giriniz