cURL Dersleri

Adobe Connect Kullanıcı Bilgisini Alma | Adobe Connect Api Kullanımı #2

Bu makalemde de Adobe Connect sistemine kayıtlı olan kullanıcının ID değerini alacağız. Bu işleme geçmeden önce Adobe Connect sistemine bağlanma yani oturum açma işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu işlemi Adobe Connect Oturum Açma | Adobe Connect Api Kullanımı #1 makalemizde gerçekleştirmiştik. Bu makaleye göz atarak, gerekli oturum açma işlemlerini yapabilirsiniz.

Oturum açma işlemini yaptıktan sonra kullanıcıya ait bilgileri alalım. İlk olarak kullanıcı bilgilerinin listeleceği URL yapısını oluşturalım. Aşağıda yer alan URL yapısında gerekli düzenlemeleri yapmanız yeterli olacaktır.

 https://ADOBEADINIZ.adobeconnect.com/api/xml?action=principal-list&filter-login=LOGİNBİLGİSİ 

Yukarıda görmüş olduğunuz ADOBEADINIZ ve LOGİNBİLGİSİ bilgileri doldurulmalıdır. LOGİNBİLGİSİ değeri, kullanıcının kayıtlı olduğu ve giriş yaptığı kullanıcı adıdır. Buraya kullanıcıya ait birincil bilgi yazılmalıdır. URL yapısını düzenledikten sonra aşağıdaki gibi bağlantımızı oluşturalım.

İlk derste yer alan if( $Baglan ){ } kontrol bloğunun içerisinde bu işlemleri gerçekleştirmemiz gerekiyor.

$Kontrol = Baglan("https://ADOBEADINIZ.adobeconnect.com/api/xml?action=principal-list&filter-login=LOGİNBİLGİSİ");

$Kontrol değişkeni ile kullanıcı bilgisine kavuşmuş oluyoruz. Şimdi de bu kullanıcının ID değerini listeden bulup bir değişkene atayalım.

preg_match('@<principal principal-id="(.*?)" account-id=".*?" type="user" has-children=".*?" is-primary=".*?" is-hidden=".*?" is-ecommerce=".*?" training-group-id=".*?"><name>.*?</name><login>.*?</login>.*?</principal>@si',$Kontrol,$Bilgiler);

$Bilgiler değişkenine kullanıcının ID değerini almış bulunuyoruz. Tabi yazmış olduğumuz değerde kullanıcı da olmayabilir. Bunun için kısa bir sorgu gerçekleştirmemiz yeterli olacaktır.

if($Bilgiler["1"] != ""){
 // Kullanıcı var ve işlem yap.
}else{
 // Böyle bir kullanıcı yok!
}

Böylelikle belirtmiş olduğumuz şartlara uygun kullanıcı varsa buna göre işlem gerçekleştirebileceğiz. Kullanıcının ID değeri, $Bilgiler[“1”] değişkeninde tutulmaktadır. Yapacağınız işlemlerde bunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazım olan Adobe Connect Oturum Açma | Adobe Connect Api Kullanımı #1 başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

cURL ile Dosya İndirme İşlemi Yapmak

ibrahim Çevrük

cURL ile Instagram Fotoğraflarını İndirme

ibrahim Çevrük

Adobe Connect Oturum Açma | Adobe Connect Api Kullanımı #1

ibrahim Çevrük

1 Yorum

Mert 30 Nisan 2018 at 21:39

Teşekkürler

Cevap

Yorum Giriniz