Genel Makaleler

Google+ Kullanıcı Adını Değiştirme İşlemi

Bildiğiniz gibi Google+ hesaplarında kişiye özgü bir kullanıcı adı tanımlaması yoktu. Bunun yerine üye olduğunuzda size verilen 20-21 karakterli sayı dizisini kullanıyordunuz. Bu sayının ezberlenmesinin zor olduğundan dolayı bir çok mecrada profil linkinizi paylaşmak işleri zorlaştırıyordu.

Profile özel olarak verilen kullanıcı adını Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralarda görebilirsiniz. Bu kısaltmalar kullanıcıların adreslerini daha aktif olarak paylaşmasını sağlamakta. Google bunu geçte olsa aktif ederek artık Google+ hesaplarının da özel kullanıcı adı alınmasını sağladı.

Google+ Hesaplarına Özel Kullanıcı Adı Nasıl Tanımlanır?

Kendinize özgü kullanıcı adı alıp o saçma sayı dizisinden kullanmak için öncelikle Google+ hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Hesaba giriş yaptığınızda Profil sekmesine tıklatarak profil sayfasınız görüntüleyiniz.

Profil sayfanıza geldiğinizde yukarıda şöyle bir bilgilendirme ile karşılaşacaksınız;

Yukarıdaki bilgilendirme alanından URL’yi al butonuna tıklayalım. Butonu tıklattığımızda karşımıza bir Pop-up açılacaktır. Bu pop-up’da Üst sırada kullanmakta olduğunuz adres gelecektir. Bunu şununla değiştirin gibi bir ifade yer alacaktır. Değiştireceğiniz kullanıcı adı önceden sizin adınız ile hazırlanmış bir link olacaktır.

Kullanıcı adı alacağız zaman size birkaç karakter ekleyin alanı gelecektir. Bu alan alınacak olan kullanıcı adlarının benzersiz olması için birkaç şey eklemeniz gerekmektedir. Ekleme sonrasında aşağıda yer alan Hizmet şartlarını kabul edelim. Hizmet Şartları’nı da kabul ettikten sonra URL’yi değiştir butonuna tıklatalım. Bu işlemi gerçekleştireceğimiz pencerede şu şekilde;

Kullanıcı adını tanımladıktan sonra URL’yi değiştir butonuna tıklatarak ilk adımı geçiyoruz. Bir sonraki adımda ise bizden telefon numarasını doğrulamamızı isteyecektir. Doğrulama işlemi için kullanmış olduğumuz telefon numarasını girelim. Bu aşamada aşağıdaki gibi olacaktır;

Telefon numarasını girdikten sonra Kod Gönder diyelim. Kod yazmış olduğunuz telefon numarasına gönderilecektir. Bir sonraki pencerede telefonunuza gelen kodu yazmanız gerekmektedir. Gelen kodu yazdıktan sonra Kodu Doğrula seçeneğine tıklayın.

Telefon olayından sonra artık son penceremiz gelecektir. Bu pencerede yazmış olduğunuz özel url’yi size göstermektedir. Unutmayın ki bu işlem sadece bir kez yapılmaktadır. Bundan dolayı yazmış olduğunuz kullanıcı adını kontrol ediniz ve sonrasında Seçimi Onayla seçeneğini tıklayın.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık yazmış olduğunuz url yapısı kullanımda olacaktır. Örnek olarak vermek gerekirse benim Google+ hesabımın eski ve yeni linki şu şekilde;

Eksi Google+ Linki: https://plus.google.com/102444911734996591824
Yeni Google+ Linki: https://plus.google.com/+ibrahimçevrüküm

NOT: Eğer Profil alanında URL’yi al sekmesi yok ise o zaman profilinizdeki Hakkında sekmesinden, Google+ URL’nizin altında yer alan Talep Et bağlantısını tıklayın.

Bir önceki yazım olan CloudFlare Hakkında Detaylı Bilgiler | Bulut Teknolojisi başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

CloudFlare Hakkında Detaylı Bilgiler | Bulut Teknolojisi

ibrahim Çevrük

Google Translate İle Sitenizde Çoklu Dil Desteği Verin

ibrahim Çevrük

Elveda Eski Dostum Winamp Elveda

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz