SEO

Google Optimizasyonu – 1 | Meta Ayarları

Web sitelerinin dizaynı ve kod yapısı genellikle arama motorlarının çalışma prensiplerine göre ayarlanmaktadır. Özellikle Google gibi en popüler olan arama motorunda daha fazla sonuç altında listelenmek için daha fazla çaba gösterilmektedir. Bu makalede sizlere Google arama motorunun meta tagları konusunda hangi şartları ve kullanımları uygun gördüğünü anlatmaya çalışacağım.

En temel konudan başlayacak olursak; meta taglarıbölümünde yer almalıdır. Bunun dışında yer alan meta tagları hem HTML yapısına göre uygunsuz olacak, hem de Google tarafından aldırış edilmeyecektir. Bundan dolayı meta taglarını HTML kurallarına göreetiketleri arasında yazmakta fayda var.

1 – Sayfa Açıklama Bilgileri

Sayfanın özeti ve aramalar sırasında kullanıcılara yansıyacak olan kısa bilginin yer aldığı bir nevi özet niteliğinde yazılan yazıdır. Bu yazı hem makaleyi özetleyecek, hem de anahtar kelimeler ile doğru orantılı olacak yazılardır. Sayfanın açıklamasının yazıldığı meta tagı aşağıdaki gibi olmalıdır.

 

Yukarıdaki kod yapısında yer alan açıklama alanına sayfaya ait bilgiler açıklayıcı bir şekilde yazılmalıdır. Metalar hakkında dikkat edilmesi gerekilen bir takım konular yer almaktadır. Bu konuları listeler halinde değinelim ve dikkatli bir meta oluşturalım.

+ Sitenizdeki her sayfanın bir meta açıklaması olduğundan

Hazırlamış olduğunuz sayfalarda aynı meta açıklamasını kullanmamalısınız. Her sayfa için farklı meta etiketleri girmeniz gerekmektedir.

+ Farklı sayfaların açıklamalarını da farklı hale getirin.

Burada belirtilmek istenen, sayfa da yer alan içerik ile ilgili anahtar kelimelerin bulunduğu bir açıklama yazmaktır. Yalnız burada dikkat edilecek husus; sayfada yeri olmayan anahtar kelimelerinin kullanılmaması ve spam niteliği taşıyan tekrarlanmış kelimelerin sık sık belirtilmemesidir.

Meta tagları ile dikkat edilecek diğer husus ise DMOZ sitesinde kayıtlı olan web sitelerini ilgilendirmektedir. DMOZ dizini Google tarafından tarandığından dolayı bu sitede yer alan açıklama sitenin genel açıklaması olarak sayılacağından dolayı istemediğiniz açıklama sonuçları arama sonuçlarında görüntülenebilir. Bu sorundan dolayı DMOZ da kayıtlı olan açıklamadan tatminkar değil ya da değiştirmek istiyorsanız bunu meta ile belirterek düzeltebilirsiniz. Bu düzeltme işlemi, DMOZ verisini atla ve benim yazmış olduğum içeriği işle olarak işlem görmektedir. Bunun işin aşağıda yer alan meta taglarını kullanabilirsiniz.

 

Bu kod ile DMOZ da kayıtlı olan açıklama değeri hiçe sayılarak, web sitenizdeki açıklama geçerli olacaktır. Burada yer alan robots değerini googlebot olarak değiştirdiğinizde sadece Google için işlem yapmaktadır. Bu şekilde esnek ya da genel sonuç olarak kullanabilirsiniz.

2 – Sayfa Başlığı Bilgileri

Sayfada yer alan içeriğin en özet ve arama sırasında ulaşılacak, açıklayıcı ve özetleyici bir başlık yazılmalıdır. Sayfaya ait bir başlık belirlenirken şu kullanımlara özellikler dikkat edilmelidir;

+ Sitenizdeki her sayfanın

Bir önceki yazım olan Tarayıcı Önbellekleme İle Siteyi Hızlandırma başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

Paravan Blog Nedir, Nasıl Yapılır?

ibrahimcevruk

Google Optimizasyonu – 2 | URL Yapısı

ibrahimcevruk

Tarayıcı Önbellekleme İle Siteyi Hızlandırma

ibrahimcevruk