Genel Makaleler

Gri Site Teması Düzenlemesi ve 13 Yenilik

Neden bilmiyorum ama ara sıra “Ben bir tema değiştireyim” ruh haline kapılarak birçok denemeler yapıyorum. Ya sıkıldığımdan dolayı böyle bir şey istiyorum ya da sitede bulunduğum sürede göz alışkanlığının, farklılık ve heyecan duygusunu yok ettiğinden dolayı yeni tema arayışlarına giriyorum. Açıkçası tam olarak beni neyin rahatsız ettiğini şu ana kadar tespit edebilmiş değilim.

Bu ruh haline tekrar kapılarak yaklaşık 1 hafta gibi bir süre de nasıl bir tasarıma ihtiyacım olduğunu aradım, araştırdım, düşündüm, taşındım ve hiçbir şey çıkartamadım. Aslında birçok yeni fikirler elde ettim fakat kafamdakini PSD’ye aktaramayınca her seferinde başarısız oldum. Bunun en büyük nedeni sanırım çizim konusunda berbat olmamdı. Bunu da şuan ki site tasarımının ne kadar sadece ve basit oluşundan zaten anlamışsınızdır. Ne yaptıysam bir tema hazırlayamadım. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımdan dolayı da, var olan temayı biraz düzenlemek istedim. Açıkçası böylesinin daha iyi bir fikir olduğunun kanısındayım.

Yeni Düzenlemeyle Birlikte Sitede Neler Değişti?

Öncelikle genel tasarım mantığı olarak aynı kaldı. Fakat bir takım yenilikler yaparak farklı bir görünüşe sahip oldu diyebilirim. Ayrıca bir vakit aralığı yakaladığımdan dolayı, siteyi sil baştan php kodlamasını gerçekleştirdim. Böylelikle daha fazla zamanım olduğundan ayrıntılı ve performanslı bir kodlama gerçekleştirmiş oldum.

Sitede yapmış olduğum değişikliklerin neler olduğunu ve neden bu değişikliğe gittiğimi sıralayarak, tema hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

1. Sağ ve Sol Kenarlıklar(Border) Kaldırıldı.
Sağ ve solda yer alan kenar(border) çizgilerinin alan kısıtladığını düşündüğümden kaldırdım. Böylelikle daha fazla yere sahip oldum. Bu yaptığım küçük yenilikle, evlerde alan genişletmek için aynanın kullanılması gibi bir etki yaratmış oldum. Sınırsız bir alan ve veriler daha ne istenebilir ki…

2. Sabit Menü Kaldırıldı.
Sayfayı aşağıya indirdikçe sizi takip eden menüyü kaldırdım. Aslına bakarsanız güzeldi, seviyordum ve bir nevi kısa yol etkisi yaratıyordu fakat birkaç platform da kötü göründüğünden kaldırma kararı aldım. Şuan yer almıyor fakat bu sabit menüyü, jQuery ile tekrardan aktif etmeyi düşünüyorum.

3. Video Oynatıcısı Kaldırıldı.
2 – 3 temadır kullanmış olduğun video oynatıcısının DNS ile ilgi bir takım sorunlar yaşamasından dolayı kaldırdım. Gerek HD butonunu göstermemesi, gerekse oynatmada sıkta olmasa sorunlar çıkartması kaldırmamdaki en büyük etkendi diyebilirim. Youtube oynatıcısının da iyileştirmelerden sonra, son derece iyi bir performans sergilediğinden dolayı eski video oynatıcısını gönül rahatlığıyla kaldırdım.

4. Slider, Sağ Reklam ve Son Blog Yazıları Kaldırıldı.
Daha büyük bir görsele sahip olmasını istediğimden dolayı, o bölümde bulunan slider, reklam ve son blog yazıları alanını kaldırdım. Biraz daha görsel alan olmasını istediğimde dolayı, o bölümü sadece slider için ayırdım.

5. Makale ve Kategori Listeleme Değiştirildi.
Makale listelerken yan yana hazırlamış olduğum kutucukları aslında çok severdim. Hem tarih bilgilerinin hoş durması hem de sade olması gözüme güzel görünmesini sağlardı. Fakat günümüzde, makale hakkında kısa bilgi veren yazı yerine sadece başlık okunduğundan dolayı, sadece resim ve başlıktan oluşan yeni listeleme alanı hazırladım. Böylelikle fazla yazı yoğunluğuyla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

6. Hakkımda Alanını Güncelledim.
Tanıtım yazısını değil ama izlemiş ve takip etmiş olduğum dizileri ayrıca okumuş olduğum kitapları listelemiş oldum. Böylelikle dizi/kitap muhabbetlerine buradan cevap vermiş oldum.

7. Bunlarda İlginizi Çekebilir Bölümünü Güncelledim.
Görsel sisteme geçtiğimden dolayı, ilginizi çekebilir bölümünde yer alan sade listeleme yerine, görsel ve başlıktan oluşan daha çekici bir bölüm oluşturdum. Böylelikle makale sonunda farklı yazılara ya da videolara bakmanız için ilginizi çekebilecek bir alan hazırlanmış oldu.

8. Yorum Listelemeyi Güncelledim.
Eski yorum listesinde sadece kullanıcı adı ve yorum bilgileri yer aldığından dolayı, aşırı derecede sade ve basit bir görünüme sahipti. Yorumların, makale ve videoları destekler nitelikte bilgilere sahip olduğunu düşündüğümden dolayı bu alanı düzenlemek istedim. En iyi düzenlemenin görsellik katarak yapılacağını düşünerek, Gravatar özelliğini yorum listelemeye ekledim.

9. Kod Renklendirmeyi Değiştirdim.
Farklı bir görünüme sahip olması açısından style olarak github renklendirme tarzıyla değiştirdim. Hem site renklerine uyuştuğundan, hem de kodların okunmasını kolaylaştırdığından böyle bir değişikliğe gittim.

10. Blog Bölümü Kitap/Dizi-Film Tarzını Değiştirdim.
Kitap/Dizi-Film bölümünde bazı değişiklikler yaparak hem okunma açısından hem de detay açısından daha zengin bir görsel platform hazırlamaya çalıştım. Kitap bölümünde, kitabın adı, yazarı, çevireni, sayfa sayısı, arka kapak yazısı, kapak fotoğrafı gibi birçok detaya yer verdim. Bununla birlikte film bölümünde de; yönetmen, süre, afiş ve fragman gibi detaylara yer verdim. Bu yeniliklerle daha derli toplu bir sayfalama düzeni sağlamış oldum.

11. Demo Klasörünü Düzenleyip, Ulaşım Olanağını Arttırdım.
Demo klasörü, sadece demo bilgilerinin yer aldığı makalelerde yer alıyordu. Bunun demo klasörü için kısıtlayıcı bir etken olduğunu düşünerek, menü bilgilerinin altında demo klasörüne yer verdim. Böylelikle nerede olursanız olun, demo klasörüne her daim ulaşabileceksiniz.

12. Makale / Kütüphane İlişkisini Kurarak Daha Etkileşimli Bir Alan Oluşturdum.
Kütüphane bölümünü hazırlamamdaki amacım; Php, jQuery ve diğer kategorilerde yer alan fonksiyonlar ve kullanımlar hakkında açıklama ve örnek kodları yayınlamaktı. Bir nevi php.net sitesinde yer alan açıklamaların daha akıcı ve kullanımlara uygun bir şekilde listelenmesini sağlamaktı. Fakat bu bölümün beklediğimden daha az talep görmesinden dolayı, ilgili makalenin altında, adı geçen fonksiyonlar hakkında ayrıntılı bilgi için, Makale – Kütüphane ilişki köprüsü hazırladım.

13. Site İçi Arama Özelliğini Düzenledim.
Bu zamana kadar yapılan bütün aramaları kayıt altına adım. Bunun nedeni; aranan içeriklerin neler olduğunu saptamak ve olmayan içerikleri en yakın sürede eklemekti. Bu yöntemle yeni eklenecek içerikler hakkında bana fazlasıyla yardımcı oldu diyebilirim. Yapılan arama kayıtlarına göz atarken, site içi arama bölümüne Google mantığıyla yaklaşıldığın fark ettim. Arama alışkanlığını değiştiremeyeceğimden dolayı ve Google gibi anahtar kelimeler üzerinden yapılacak içerik listelemeyi hazırlayamayacağımdan, anlık arama özelliğini kullanmaya karar verdim. Böylelikle daha hedefine yönelik bir arama gerçekleştirmiş oldum.

Diğer Düzenlemeler ve Eklentiler

Yukarıda yapmış olduğum listenin dışında, Test Bölümünde ciddi değişiklikler yaptım. Şuanda aktif olmadığı için erişemeyebilirsiniz. Fakat kodlaması ve ayarlamaları tam olarak bittiğinde, hem testi çözerek bilginizi test etmiş olacak hem de testte yapmış olduğunuz başarı sırasına göre de hediyeler kazanacaksınız. Bakalım ucu açık olan bu bölüm de nelere kadar ilerleyeceğiz.

Diğer bir değinmediğim noktada WebMaster Araçları oldu. Bu bölümde sıkça kullanılan ve kullanım kolaylığı sağlayacak bazı modüller hazırladım. Elimden geldiğince de bu bölüme yeni yeni modüller ekleyerek farklı kaynaklar aramaksızın tek bir sayfada işinizi geliştirmenizi hedefliyorum. Bu araçlar bölümünü ileriki zamanlarda aktif etmeyi düşünüyorum.

Bu düzenlemeler dışında turuncu renk yapısından mavi renk yapısına geçiş yaptım. Bununla birlikte kodlama olarak da birçok düzenlemeler yaptım. Fakat bunu sizler göremeyeceğiniz için pek değinmedim. Eski sisteme göre oldukça kararlı ve güvenli yapısı ile beni benden alıyor diyebilirim. Tema değişikliği hakkında yapacağım açıklamalar da bu kadar. Bir sonraki tema macerasında görüşmek üzere hoşça kalın ?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı