PHP Dersleri

İp Adresini Kullanarak Detaylı Bilgiler Alma

 

İp adresini kullanarak birçok işlem gerçekleştirmekteyiz. Bunun kullanım alanlarından çoğu, güvenlik ve yapılan işlemlerin kime ait olduğunu belirten tanımlamalardır. Bunun dışında kullanım genele oranda pek gelişmiş değildir. Fakat bazı sitelerde ip adresiniz çok farklı amaçlarda kullanılmaktadır. Örneğin; bir arkadaşlık sitesinde, internet imkânını kullanmış olduğunuz il temel alınarak bazı sonuçlar görüntülenmektedir. Bu sonuçlar, İp adresinizin içine gömünü olan bilgilerden alınmaktadır.

İp adresini kullanarak; Ülke, ilçe, saat dilimi, internet servis sağlayıcısı, Plaka kodları gibi bilgilere ulaşılmaktadır. Bu dersimizde, ip adresini kullanarak ip-api.com adresinin yardımıyla bilgileri elde etmiş olacağız. İP ‘den gelecek olan bilgileri de; XML, PHP, JSON, CSV formatlarında elde edebiliyorsunuz. Seçmiş olduğunuz format türünü seçtiğinizde, hazır kullanım kodlarını da göstererek, geliştiricilere yardımcı olmaktadır.

http://ip-api.com/FormatTürü/ipAdresi

Yukarıdaki link yapısı seçilecek olan format türü ile düzenlenip, ip adresinin yazılmasıyla birlikte bilgiler oluşacaktır. Format türü için yazılacak olan değerler ise şöyledir; XML için; xml, JSON için; json, PHP için; php, CSV için; csv yazmak yeterli olacaktır.

Php ile bu bilgilere ulaşmak istediğimizde, gelecek olan bilgiler serialize() formatında gelmektedir. Bu tarz gelen bilgilere erişim sağlamak ve istediğimiz bilgilere direkt ulaşmak için, unserialize() kullanılmalıdır. Apiden gelecek olan bilgileri, unserialize ile dönüştürüp, istediğimiz bilgilere Array değerini yazarak ulaşacağız.

$ipadresi = $_REQUEST['REMOTE_ADDR'];
$linkyapisi = @unserialize(file_get_contents('http://ip-api.com/php/'.$ipadresi));

Bu kod yapısı oluşturulduğunda $linkyapisi değişkeni, print_r ile ekrana bastırılarak dönecek olan sonuçlar elde edilir. İhtiyaca göre hangi bilgiler kullanılacaksa, Array değeri yazılarak bilgilere ulaşılır.

Link yapısı oluşturulup, çıktı ekrana bastırıldığında şöyle bir sonuç elde etmiş olacağız;

Array
(
[status] => success
[country] => Turkey
[countryCode] => TR
[isp] => Turk Telekom
[query] => 78.174.48.138
[regionName] => Ankara
[lat] => 39.911701202393
[lon] => 32.840301513672
[region] => 06
[city] => Ankara
[zip] =>
[timezone] => Europe/Istanbul
[org] => Turk Telekom
[as] => AS9121 Turk Telekomunikasyon Anonim Sirketi
)

Burada yer alan bilgilere ulaşmak için, Array değer karşılığı $linkyapisi değişkenine yazılır.

// Saat dilimini almak için
$linkyapisi["timezone"];
 
// Şehir bilgisi için
$linkyapisi["city"];

UYGULAMA GELİŞTİRME TİYOSU: Buradan çıkacak olan şehir bilgisi değeri kullanılarak, kişinin yaşamış olduğu bölgenin hava durumunu göstermek için, dinamik bir şehir hava durumu botu hazırlanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı