https://www.youtube.com/embed/vA08zCLn_4o
Javascript Dersleri

Javascript Çoklu Dizi Değişkenler | Array Yapısı

Bir önceki derste Array yapısına girip yapmış ve tek dizili bir Array oluşturmuştuk. Bu derste ise Array yapısında çoklu dizi nasıl belirlenir bunu göreceğiz. Çoklu olarak dizi belirlemek için öncelikle dizi değişkenlerin ilk dersini iyi anlamış olmak gerekiyor. Çünkü çoklu dizilerde önce bir tek dizi belirleyip daha sonra bu dizide yer alan bir veririn indeks numarası kullanılarak tekrar bir dizi oluşturulacaktır. Böylelikle çoklu dizi oluşturulacaktır.

Çoklu dizilerdeki asıl mantık şöyledir; Var alan bir dizide yer alan verinin indeks numarası kullanılarak tekrar bir New Array yapısı oluşturulmaktadır. Böylelikle dizinin dizinini oluşturmuş oluyoruz.

Örnek verecek olursak şöylesine bir yapı oluşturabiliriz;

var il = new Array("Ankara","İzmir","İstanbul");

var il[0] = new Array("Etimesgut","Sincan","Ulus","Çankaya");

var il[1] = new Array("Konak","Karşıyaka");

Yukarda yer alan kodda öncelikle il tanımlaması yaptık. Sonrasında ise il içerisinde yer alan verilere ait alt veri girmiş olduk. Yani Ankara verisinin altına Etimesgut, Sincan, Ulus ve Çankaya verilerini girmiş olduk. Mesela Etimesgut verisini ekrana yazdırmak istiyorsak o zaman; il[0][0] şeklinde kullanmamız gerekmektedir.

Eğer izmir verisine ait alt verileri almak istiyor olsaydık o zaman ilk parantezde izmirin indeks numarasını alıyoruz sonrasında ise ikinci köşeli parantezde alt verinin indeks numarasını yazıyoruz. Yani il[1][0] dediğimizde İzmir verisine ait olan Konak çıktısını verecektir.

Bir önceki yazım olan Javascript Dizi Değişkenler | Array Yapısı başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

Javascript ile Popup (Açılır) Pencereler Oluşturma

ibrahim Çevrük

Javascript Document Nesnesi ve Elemanlara Ulaşma

ibrahim Çevrük

Javascript ile Geri Sayım İşlemi Yapmak

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz