Javascript Dersleri

Javascript İle Belirli Süre Sonra Yönlendirme

Bu eğitimde, Javascript ile belirli bir süre yönlendirmenin nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Tabi bunu sayfaya girer girmez değilde, bir butona tıklatılması durumunda nasıl gerçekleştirildiğinden bahsetmiş olacağım.

Bir nesneye tıklatıldığında ilgili fonksiyonu çalıştıracağız. Sonrasında bu fonksiyon ile birlikte setInterval() metodunu tetikleyerek aktif bir şekilde sayım işleminin ve yönlendirilmesini sağlayacağız.

<div id="mesaj"></div>
<input type="button" onclick="sureliYonlendir('mesaj')" value="Yönlendir"/>

<script>
function sureliYonlendir(div){
  document.getElementById(div).innerHTML = 'Lütfen bekleyiniz. <span id="countDown">5</span> saniye sonra yönlendirileceksiniz.';
  var saniye = 5;
  setInterval(function(){
    saniye--;
    document.getElementById('countDown').innerHTML = saniye;
    if (saniye == 0) {
      window.location = 'https://www.ibrahimcevruk.com'; 
    }
  }, 1000);
}
</script>

Yukarıda yer alan kodlarda sureliYondendir() fonksiyonu yer almaktadır. Bu fonksiyon tek bir parametre ile çalışmaktadır. Almış olduğu parametre yazının hangi div elementinde gösterileceği bilgisini taşımaktadır.

Yönlendirilmesi yapılacak olan siteye, başlangıç değerinden saniyeler düşerek gidecek ve saniye değeri sıfır olduğunda ise yönlendirme işlemi sağlanacaktır.

Yönlendirme işlemi için tetiklenen sureliYonlendir() fonksiyonunun içerisinde yer alan serInternal() metodu, 1000 değeri ile her saniye çalıştırılacaktır. Çalışmasıyla birlikte saniye–; değeri belirlenen süreden düşülmesini sağlayacaktır. Böylece değerin 0 (sıfır) olmasıyla yönlendirme işlemi window.location ile sağlanacaktır.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.