jQuery Dersleri

jQuery UI Touch Punch Mobil Sorunu

jQuery ile sürükle bırak işlemleri draggable kullanılmaktadır. Draggble ile tarayıcı üzerinde belirlediğiniz objelerin yerlerini oynatabilirsiniz. Sürükle bırak işlemleri için jQuery kütüphanesi dahil edildikten sonra jqueryui.com sitesi üzerinden elde edilen JS dosyasıda dahil edilmelidir. İki JS dosyasıda sayfaya dahil edildikten sonra gerekli sürükleme işlemi yapılabilir.

Yukarıdaki örnekte, CSS ile biçimlendirilen DIV etiketi, draggable ile sürüklenebilir hale gelecektir. Fakat bu işlem sadece tarayıcı üzerinde sağlıklı bir şekilde çalışmasını sürdürecektir. Mobil cihazlarda bu işlemin sorunsuzca çalışması için ekstra bir JS dosyasına ihtiyaç vardır. Mobil cihazlarda yer alan sorunu çözmek için http://touchpunch.furf.com/ sitesinden indireceğiniz JS dosyasını sayfaya dahil etmeniz gerekecektir. İndirmiş olduğunuz eklentiyi sayfaya dahil ettiğinizde draggable işlevini sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazım olan jQuery İle Scroll İndikçe İlerleme Çubuğu Hazırlama başlıklı makalemde ilerledikçe dolan, ilerleme çubuğu ve jquery hakkında bilgiler vermekteyim.

İlgilizi Çekecek Konular

jQuery ile Eklenti Nasıl Yapılır? (İlk jQuery Eklentisini Yazıyoruz!)

ibrahim Çevrük

jQuery ile Font Boyutlandırma

ibrahim Çevrük

jQuery ile Nesnenin Genişlik ve Yüksekliğini Alma

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz