Genel Makaleler

Localde Çalışan Site, Sunucuda Neden Bozulur?

Genellikle çalışmalar local sunucuda hazırlanır ve sonrasında teslim edilmek üzere sunuculara yüklendir. Yada kendiniz için hazırladığınız siteyi son haliyle düzgün bir şekilde aktif etmek istersiniz. Fakat yerel sunucuya geçerken bazı şeyler hiç beklemediğiniz gibi olabilir. Örneğin, Css dosyaları yüklenmeyebilir yada sayfa çalıştırılamıyor hatası alabilirsiniz. Bununla ilgili bir çok örnek verilebilir tabi. Peki yerel sunucuda çalışan kodlara ne oluyorsa sunucu da çalışmıyor? Gelin bu soruya ihtimaller doğrultusunda cevaplar bulmaya çalışalım.

Ön Tanımlı Link Yapıları

Css, js kodlarında sorun yaşanmasının en önemli nedenlerinden birisi de ön tanımlı link yapılarıdır. Temanızda hala href yada src değerlerinde localhost yazıyor olabilir. Yada site ayarlar kısmında tutulan değer hala localhost olarak kalmış olabilir. İlk etapta bu gibi css, js dosyaların hedef linkleri kontrol edilmelidir.

Bir diğer ihtimalde yerel sunucuda sorun çıkartmayan Türkçe karakter sorunları olabilir. Hedef olarak gösterilen dosya ve klasör Türkçe karakter içeriyorsa sorun yaşamanız muhtemeldir.

Sunucu Destek Sorunları

Yapmış olduğunuz kodlamalarda kullandığınız özellikler sunucunuz da açık olmayabilir. Bunun için sunucu firmanız ile iletişime geçip bilgi almanız en sağlıklısı olacaktır. Tabi en sağlıklısı sistemi kodladıktan sonra, kod içeriğine göre bir sunucu firması bulmanız daha mantıklı olacaktır.

Kullanılan bazı kodsal tanımlamalar sunucuda açık değilse sisteminiz çalışmayabilir. Bunlardan en önemlisi de php etiketidir. Php sayfalarında yer alan kodların başında <? İle tanımlama yapılmışsa bazı sunucularda çalışmayabilir. Bunun için php kod alanlarını <?php olarak düzenlemek daha sağlıklı olacaktır.

Aynı şekilde sitenizde bağlanma/bot gibi uzak erişim alanları varsa, bunlarda sunucu tarafından kapatılan özellikler olabilir. En çok sorun yaşamam mail(); fonksiyonunun kapalı olması, site içinden mail gönderilmemesine yol açacaktır.

500 Internal Server Hatası

500 Internal server hatasının en yaygın iki nedeni vardır. Bunlardan birisi bozuk/çalışmayan .htaccess dosyasıdır. Diğeri de sunucunuzun php bellek limitinin aşması olabilir.

Yerel sunucuda yapılan çalışmalarda .htaccess dosyaları genelde hata vermezler. Bundan dolayı da yapılan yanlışlıkları tespit etmesi zor olabilir. Bunun için sunucuya gönderdiğiniz dosyayı kontrol etmeniz gerekmektedir.

PHP bellek limiti sorunları, sitenizin zaman içerisinde önemli ölçüde büyümesi yada sitenizde bulunan hata kodlarından dolayı error_log dosyalarının büyümesi bellek ve dosyalama alanının büyümesine yol açabilir. Sonuç ise 500 Internal Server hatası olur.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.