Genel Makaleler

Milliyet ve Hürriyet’in Yapmış Olduğu SEO Haksızlığı!

Web sitesi sahiplerinin en önemli amaçlarından bir tanesi de Google aramalarında belirtilen kelimeler de üst sıralarda yer almaktır. Bu durumu sağladıklarında siteyi ziyaret edecek olan kullanıcılarda gözle görülür bir artışlar meydana gelmektedir. Bunu bildiklerinden dolayı da site giderlerine bir de profesyonel SEO harcamaları yer almaktadır. Bu da zahmetli olan web site yönetimini, maddi olarak SEO sarsıntısı yaratmaktadır.

Web site sahipleri, kendi kategorilerde yer alan web sitelerle bir rekabet içinde olduğu gibi bir de çok fazla tanınmış olan öncü sitelerin yapmış olduğu trafik ve sıralamalarla uğraşmaktadır. Bu web site yönetiminin en büyük sorunudur.

Durum böyleyken haber, gündem, spor gibi konularda en çok ziyaret edilen Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin web sitelerinde aramalara yönelik olan başlık ve içeriklerde aldatıcı paylaşımlar yapılmaktadır. Daha iyi bir şekilde açıklamak gerekise bu durum; En adi, yirminci sınıf sitelerde göremeyeceğiniz ziyaretçi çalma taktiklerinden ibarettir. Yapmış oldukları bu durum karşısında kullanıcıları, haddinden fazla bir şekilde sinirlendirmektedir.

Milliyetin Yapmış Olduğu Haksız Ziyaretçi Çalma Yolu

Youtube sitesinde yer alan videolar her zaman için gözde olmuştur. Bazen bu videoları indirmek, bazen de videoları mp3 formatına dönüştürerek dinlemek isteriz. Bu gibi durumlarda arama yaparken youtube mp3 gibi iki adet anahtar kelime belirtiriz. Milliyet gazetesinin web sitesi bu durumdan fazlasıyla haberdar olacak ki bu aramalarda kendisini de üst sıralarda çıkmasını isteyerek bu gibi girişimlerde bulunmaktan hiç kaçınmamış.

Milliyet gazetesinin web sitesinde teknoloji bölümünde youtube ve mp3 üzerine kelimeleri baz alınarak hazırlanan bu makale, tamamıyla Google tarafından bu kelimeler üzerinden üst sıralarda yer almaktır. Yapmış oldukları bu iğrenç yöntemi gördüğümde söylediğim tek şey; “Ulan bunu ben yapmış olsam çoktan Google tarafından banlanmıştım.” yorumu olmuştu. Bu yorumda haksızda sayılmam. Bu konuda bir çift söz söyleme hakkımda olsaydı şöyle bir söylemde bulunabilirdim; “Ey Milliyet! Ülkedeki geri demokrasi, haksızlık ve usulsüzlük haberleri bitti de kendinize iş olarak ziyaretçi çalma işine mi girdiniz?” Sanırım bunu demesem vicdanen rahat uyuyamazdım.

Söylemiş olduğum bu durumu aşağıda yer alan fotoğrafları incelerseniz daha iyi bir biçimde anlayacak, haksız ziyaretçi çalma ve sıralamada nasıl bir usulsüzlük olduğunu göreceksiniz.

Bir önceki yazım olan Instagram Api İle Etikete Göre Veri Çekme başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

Google Chrome’da Sesli Arama Yapmak | Ok Google

ibrahimcevruk

İbrahimcevruk.com 4 Yaşında | Vay Maşallah

ibrahimcevruk

Siteye Eklemek İçin Alexa Widget Oluşturma

ibrahimcevruk