Genel Makaleler

Milliyet ve Hürriyet’in Yapmış Olduğu SEO Haksızlığı!

Web sitesi sahiplerinin en önemli amaçlarından bir tanesi de Google aramalarında belirtilen kelimeler de üst sıralarda yer almaktır. Bu durumu sağladıklarında siteyi ziyaret edecek olan kullanıcılarda gözle görülür bir artışlar meydana gelmektedir. Bunu bildiklerinden dolayı da site giderlerine bir de profesyonel SEO harcamaları yer almaktadır. Bu da zahmetli olan web site yönetimini, maddi olarak SEO sarsıntısı yaratmaktadır.

Web site sahipleri, kendi kategorilerde yer alan web sitelerle bir rekabet içinde olduğu gibi bir de çok fazla tanınmış olan öncü sitelerin yapmış olduğu trafik ve sıralamalarla uğraşmaktadır. Bu web site yönetiminin en büyük sorunudur.

Durum böyleyken haber, gündem, spor gibi konularda en çok ziyaret edilen Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin web sitelerinde aramalara yönelik olan başlık ve içeriklerde aldatıcı paylaşımlar yapılmaktadır. Daha iyi bir şekilde açıklamak gerekise bu durum; En adi, yirminci sınıf sitelerde göremeyeceğiniz ziyaretçi çalma taktiklerinden ibarettir. Yapmış oldukları bu durum karşısında kullanıcıları, haddinden fazla bir şekilde sinirlendirmektedir.

Milliyetin Yapmış Olduğu Haksız Ziyaretçi Çalma Yolu

Youtube sitesinde yer alan videolar her zaman için gözde olmuştur. Bazen bu videoları indirmek, bazen de videoları mp3 formatına dönüştürerek dinlemek isteriz. Bu gibi durumlarda arama yaparken youtube mp3 gibi iki adet anahtar kelime belirtiriz. Milliyet gazetesinin web sitesi bu durumdan fazlasıyla haberdar olacak ki bu aramalarda kendisini de üst sıralarda çıkmasını isteyerek bu gibi girişimlerde bulunmaktan hiç kaçınmamış.

Milliyet gazetesinin web sitesinde teknoloji bölümünde youtube ve mp3 üzerine kelimeleri baz alınarak hazırlanan bu makale, tamamıyla Google tarafından bu kelimeler üzerinden üst sıralarda yer almaktır. Yapmış oldukları bu iğrenç yöntemi gördüğümde söylediğim tek şey; “Ulan bunu ben yapmış olsam çoktan Google tarafından banlanmıştım.” yorumu olmuştu. Bu yorumda haksızda sayılmam. Bu konuda bir çift söz söyleme hakkımda olsaydı şöyle bir söylemde bulunabilirdim; “Ey Milliyet! Ülkedeki geri demokrasi, haksızlık ve usulsüzlük haberleri bitti de kendinize iş olarak ziyaretçi çalma işine mi girdiniz?” Sanırım bunu demesem vicdanen rahat uyuyamazdım.

Söylemiş olduğum bu durumu aşağıda yer alan fotoğrafları incelerseniz daha iyi bir biçimde anlayacak, haksız ziyaretçi çalma ve sıralamada nasıl bir usulsüzlük olduğunu göreceksiniz.

Hürriyetin Yapmış Olduğu Haksız Hit Çalma Yolu

Milliyet gazetesinin web sitesinde yer alan youtube ve mp3 odaklı haksız ziyaretçi çalma makalesinden sonra da, Hürriyet gazetesinin web sitesinde “Game of Thrones, full izle, tek part izle, sezon finali izle” gibi film/dizi sitelerinde yer alan anahtar kelimeler ile karşılaştım. Bir anlık olarak Hürriyet sitesinin film/dizi izletme sitesi olarak yayın hayatına devam edeceğini düşündüm. Çünkü bu yapmış oldukları anahtar kelimeler ile oynamaları ve başlık/içerik kombinasyonun da sık sık aynı kelimelerin tekrarlanması dizi/film sitesine sanki bir darbe vurma ya da onlardan bir tutamda olsa ziyaretçi çalma girişimidir.

Bu hazırlanan makale de Game Of Thrones dizisine ait bütün sezon bölümleri izleme linkleri ile paylaşılmış durumdadır. Buda demek oluyor ki; Game of Thrones izlemek için Google ‘da arama yapan bir kişinin Hürriyet web sitesine uğrama ihtimalini arttırıyor. Kaba bir dille açıklamak gerekirse; arama sırasında gelen ziyaretçiyi kendi çıkarları için oyalayarak hedef site üzerinden kendilerine çıkart sağlamaktır. Yani ziyaretçi çalmak olayı diyoruz bu duruma.

Milliyet için yapmış olduğum sert tepkileri Hürriyet web sitesi içinde yapmaktayım. Ziyaretçi sayılarını arttırmak için yapmış oldukları bu çabaları, umarım bir gün; doğru, dürüst ve tarafsız bir habercilik içinde yaparlar.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.