PHP Dersleri

Nesne Yönelimli Programlama (Public-Private)

Nesne yönelimli programlama da şimdi konumuz Public ve Private deyimlerinin kullanımı olacak. Öncelikle bu terimlerin ne anlama geldiğine bakalım. Sonrasındaysa  deyimlerle ilgili örnekleri inceleyelim.

Public, sınıf içinden ve sınıf dışından erişime izin verilmesini sağlar. Ayrıca Kalıtım ile aktarılır. Kelime anlamıysa, herkese açık olarak geçmektedir.

Private, Sadece sınıfın içinden erişim sağlanmaktadır. Ayrıca kalıtım yoluyla aktarılmaz. Kelime anlamıysa, özel, herkese kapalı olarak geçmektedir.

Public ve Private deyimlerini inceledikten sonra örnek üzerinden inceleyelim.

Public Deyiminin Kullanımı

Public, herkese açık anlamına gelmekle birlikte, kullanılan deyim herkese açıktır. Yani bu deyimi tanımladığımız fonksiyona ulaşım her şekilde yapılmaktadır.

class dersler{
public function icerik(){
echo "Php Dersleri OOP Konusu İşlenmektedir.";
}
}
 
$php  = new dersler();
$php->icerik();

Yukarıdaki gibi bir kullanımda public ile belirlenen fonksiyon değerinin içeri, dışarıdan hiç bir işlem yapmadan kullanmak mümkündür. Public ile tanımlandığı için kullanımı basittir.

Private Deyimini Kullanımı

Private, özel mülk olarak tanımlanmaktadır. Yani dışarıdan çağırmak istediğimizde kendi başına bu işlemi gerçekleştiremez. Private ile tanımlanan fonksiyonun görünümü gizlenecek ve erişime kapatılacaktır.

class dersler{
private function ozel_giris(){
echo "Deneme";
}
public function yazdir(){
echo $this->ozel_giris();
}
}
 
$php = new dersler();
$php->yazdir();

Yukarıdaki örnekte görmüş olduğunuz gibi private deyimi ile tanımlanan fonksiyon kendi başına dışarıya aktarılamıyor. Fakat sonradan tanımlanan public deyimi içerisinde çalıştırıldığında dışarıya aktarılıyor. Özetle, private kendi başına dışarıya çıkamamaktadır. Çünkü gizli değerdedir. Bunu ortaya çıkartmak için public ile işlem görmesi gerekmektedir.

Özet Olarak

Özetlemek gerekirse, nesne yönelimli programlama da dışarıdan yapılacak müdahalelerin hiç bir sorun yaratmayacağını düşündüğünüz alanlarda public deyimini kullanmanız yeterli olacaktır. Fakat güvenlik önlemi olarak dışarıyla olan iletişimi kesmek istediğiniz alanlarda private kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in:PHP Dersleri