Araçlar

Online MD5 Şifre Oluşturma Aracı

MD5 Şifre oluşturucu ile belirlediğiniz bir değer MD5 formatında şifrelenmiş değerini öğrenebilirsiniz. MD5 şifreleme, en güçlü ve çözülmesi imkansız olan bir şifreleme türüdür. Web sitenizde şifreleri tutmak ve şifreler kadar önemli değerleri kayıt altına almak için MD5 ile şifreleyerek saklayabilirsiniz.

 

MD5 Nedir?

MD5 Şifreleme Profesör Ron Rivest tarafından 1991 yılında geliştirilen bir şifreleme algoritmasıdır. Bu algoritma girilen değeri 128bit kodlamasıyla birlikte tek yönlü bir çıktı verilmesini sağlar. Bu yöntemde gerçekleştirilen şifreleme geri çözülemez. Tek yönlü yani geri çevrilmemesi veri güvenliğini sağlamaktadır.

Giriş yapılan değerin boyutu fark etmeksizin alınıp çıktısı 128bit uzunluğunda ve 32 karakterden oluşan 16’lık sayı sisteminde bir dizi elde edilmiş olur. Elde edilen bu diziyi tekrar eski haline çevirmek imkansızdır. Bu yüzden MD5 ile üretilen değerler tek yönlüdür.

MD5 Nasıl Kullanılır?

MD5 şifrelemesi, MySQL gibi veritabanlarında çok önemli bilgileri saklamak için kullanılmaktadır. Şifre, kredi kartı bilgisi gibi değerleri MD5 algoritmasından geçirerek güvenle saklayabilirsiniz. Kullanıcıların veri güvenliğini sağlamak için veri tabanlarında MD5 şifreleme yöntemi kullanılır. Bu yöntemle birlikte, veritabanının hack’lenmesi sonucunda kullanıcı bilgileri şifrelenmiş bir şekilde kayıt edildiği için hesaplar güvenli olacaktır.

MD5 algoritması ile elde edilen çıktı her zaman için aynı olacaktır. Örneğin, 123 değerinin MD5 ile şifrelenmiş hali her zaman için 202cb962ac59075b964b07152d234b70 olacaktır. Girilen değerlerin sabit bir çıktısı olduğundan dolayı 123 gibi sonucuna kolaylıkla ulaşılabilir şifreler kullanılırken dikkat edilmelidir.

MD5 Çözülebilir Mi?

MD5 algoritması ile şifrelenen değerler tek yönlü olduğu için tekrar çözümlenemez. Fakat bu konuda evrensel olarak bilinen bir olay istisna yaratmaktadır. 17 Ağustos 2004’te MD5CRK Projesi gerçekleşmişti. Bir IBM p690 bilgisayar ile MD5’e düzenlenen saldırının sadece 1 saatlik bir zaman diliminde şifreyi çözümlemeyi başarıya ulaştığını duyurulmuştu. Buda MD5’i güvenli kıldığı kadar, ısrar ve uğraşlar sonucunda kırılabilir bir algoritma olduğunu göstermektedir.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in:Araçlar