Php Dersleri

Değişkenlerde Array Yapısı

Bu dersimizde değişkenlerin farklı bir özelliğe bürünerek nasıl çalışacağını göreceğiz. Tanımlamış olduğumuz değişkene array(); özelliği vererek içerisinde yer alan verileri genişletmiş ve istediğimiz gibi ulaşım imkanı sağlamış olacağız.

Peki bu array yapısı nasıl bir şeydir?
Array yapısı tırnak işaretleri ile bir birlerini ayıran ve ayırmak için virgülün kullanıldığı kullanışlık ve ulaşılabilirlik açısından kolaylık sağlaması için hazırlanmış bir yapıdır. Bu yapı kullanılarak fazladan değişken tanımlamak derdinden kurtulmuş oluyoruz.

Array yapısını kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli hususlardan birisi ise ekrana basma aşamasındadır. Ekrana bastırmak istediğimiz değişkenin array yapısında olduğu için echo yazdıktan sonra değişkenin adı yazılır sonrasında ise array yapısındaki istenilen verinin numarası köşeli parantezler içinde yazılır. Örnek verecek olursak $degisken[2] şeklinde yazımı yapılmalıdır. Unutulmaması gerekilen bir nokta ise array yapısında yer alan verilerin numaraları 0 (Sıfır) dan başlayarak ilerlemektedir.

Bir önceki yazım olan Değişken Tanımlama ve Ekrana Yazdırma Uygulaması başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

Php’de Girilen Değerin Format Uygunluğunu Kontrol Etme

ibrahim Çevrük

PDO ile MySQL Veri Tabanına Kayıt Ekleme | insert

ibrahim Çevrük

Heredoc ile Tırnak Problemlerine Çözüm Buluyoruz

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz