PHP Dersleri

PHP Header Fonksiyonu İle Cache Tutma

PHP ile hazır bir şekilde gelen header() fonksiyonunu bir çok yerde kullanmış olabilirsiniz. Bu fonksiyon bir çok işlevsellikle çalıştığı gibi cache tutma işleminde de kullanılmakadır. Header fonksiyonu ile belirlenen süre boyunca bulunulan sayfayı tarayıcı ön belleğinden çağırılmasını sağlayabilirsiniz.

Web sitelerinin performansı cache işlemi ile fark edilebilir düzeyde artacaktır. Cache işlemiyle birlikte sunucu kaynaklarından ve bant genişliğinden tasarruf sağlanacaktır.

DİKKAT : Tarayıcı ön bellekleme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli unsur sayfanın kullanım sıklığıdır. Yani cache işleminin yapılacağı sayfadaki bilgilerin hiç değişmeden sabit bir şekilde ne kadar kalacağı tesbit edilerek yapılmalıdır. Aksi durumda sürekli değişen bir sayfanın cache süresi daha uzun tutulursa yeni bilgiler kullanıcılara gösterilmeyecektir.

<?php
$cacheSuresi = 3600;
$Sonlanma    = gmdate("D, d M Y H:i:s", time() + $cacheSuresi) . " GMT";
header("Expires: $Sonlanma");
header("Pragma: cache");
header("Cache-Control: max-age=$cacheSuresi");
?>

Yukarıda yer alan PHP kodlarında, cache süresi olarak 3600 saniye tanımlanmıştır. Tanımlanan bu süre header() fonksiyonuna Cache-Control tanımlamasında max-age olarak tanımlanmış. Bu süre tutulacak cache’in ne kadar süreyle kalacağını belirtmektedir. Peki bu bitme süresi neye kadar olacak? Evet bu da ucu açık bir durum. Bunu da belirtmek için yine header() fonksiyonunu kullanarak Expires tanımlaması yapıyoruz. Bu tanımlamada ise gmdate() fonksiyonundan elde edilen bitiş tarihini yazıyoruz. Böylelikle cache tanımlaması tam anlamıyla yapılmış oluyor.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in:PHP Dersleri