cURL Dersleri

PHP İle Adobe Connect Api Kullanıcı Bilgisini Alma

Bu makalemde de Adobe Connect sistemine kayıtlı olan kullanıcının ID değerini alacağız. Bu işleme geçmeden önce Adobe Connect sistemine bağlanma yani oturum açma işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. 

Adobe Connect Api Kullanımı

Oturum açma işlemini yaptıktan sonra kullanıcıya ait bilgileri alalım. İlk olarak kullanıcı bilgilerinin listeleceği URL yapısını oluşturalım. Aşağıda yer alan URL yapısında gerekli düzenlemeleri yapmanız yeterli olacaktır.

https://ADOBEADINIZ.adobeconnect.com/api/xml?action=principal-list&filter-login=LOGİNBİLGİSİ 

Yukarıda görmüş olduğunuz ADOBEADINIZ ve LOGİNBİLGİSİ bilgileri doldurulmalıdır. LOGİNBİLGİSİ değeri, kullanıcının kayıtlı olduğu ve giriş yaptığı kullanıcı adıdır. Buraya kullanıcıya ait birincil bilgi yazılmalıdır. URL yapısını düzenledikten sonra aşağıdaki gibi bağlantımızı oluşturalım.

Adobe Connect Api ile Kullanıcı Bilgilerine Ulaşma

İlk derste yer alan if( $Baglan ){ } kontrol bloğunun içerisinde bu işlemleri gerçekleştirmemiz gerekiyor.

$Kontrol = Baglan("https://ADOBEADINIZ.adobeconnect.com/api/xml?action=principal-list&filter-login=LOGİNBİLGİSİ");

$Kontrol değişkeni ile kullanıcı bilgisine kavuşmuş oluyoruz. Şimdi de bu kullanıcının ID değerini listeden bulup bir değişkene atayalım.

preg_match('@<principal principal-id="(.*?)" account-id=".*?" type="user" has-children=".*?" is-primary=".*?" is-hidden=".*?" is-ecommerce=".*?" training-group-id=".*?"><name>.*?</name><login>.*?</login>.*?</principal>@si',$Kontrol,$Bilgiler);

$Bilgiler değişkenine kullanıcının ID değerini almış bulunuyoruz. Tabi yazmış olduğumuz değerde kullanıcı da olmayabilir. Bunun için kısa bir sorgu gerçekleştirmemiz yeterli olacaktır.

if($Bilgiler["1"] != ""){
 // Kullanıcı var ve işlem yap.
}else{
 // Böyle bir kullanıcı yok!
}

Böylelikle belirtmiş olduğumuz şartlara uygun kullanıcı varsa buna göre işlem gerçekleştirebileceğiz. Kullanıcının ID değeri, $Bilgiler[“1”] değişkeninde tutulmaktadır. Yapacağınız işlemlerde bunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.