PHP Dersleri

PHP ile Cümle Yapısını Düzenleme

Bir cümle kurulacağı zaman ilk harfin büyük olması ve noktalama işaretlerine göre sonraki kelimenin de büyük olması gerekmektedir. Bu kurallara uyulmaması okuyucuların keyfini kaçıracak bir durum olabilir. Cümle yapısını denetimde tutmak kullanıcı deneyimini arttıracak bir uygulama olacaktır.

Bu uygulamayı kullanarak hem kullanıcılardan gelen yazıları denetime almış olursunuz hemde yönetilebilir alanlar için kurumsal bir yapı oluşturmuş olursunuz.

PHP Programlama dilini kullanarak herhangi bir metindeki cümlelerin ilk harfini büyük yapabilir ve noktalama işaretlerinden sonra kelimenin ilk harfini büyük olarak değiştirebilirsiniz. Bu işlemi sağlamak için bir fonksiyon hazırlayacağız. Hazırladığımız bu fonksiyonudan metinleri geçirip yazım kurallarını uygulamış olacağız.

metinDuzenleme() fonksiyonunu kullanarak birden fazla boşlukları temizleyebilir, cümlelerin ilk harflerinin büyük yazılmasını sağlayabilirsiniz.

function metinDuzenleme($metin) { 
  $cumleler   = preg_split('/([.?!]+)/', $metin, -1,PREG_SPLIT_NO_EMPTY|PREG_SPLIT_DELIM_CAPTURE); 
  $dizi    = ''; 
  foreach ($cumleler as $anahtar => $cumle) { 
    $dizi .= ($anahtar & 1) == 0? 
      ucfirst(strtolower(trim($cumle))) : 
      $cumle.' '; 
  } 
  return trim($dizi); 
}

Yukarıdaki fonksiyonu kullandığınızda boşlukların temizlenmesi ve büyük harf kurallarının uyulmasını sağlayabilirsiniz. Kullanımı da aşağıdaki gibi olacaktır.

$metin   = 'bu bir cümledir.  cümlenin  sonunda nokta varsa büyük başlar. sahiden mi? bilmem.';
echo metinDuzenleme($metin);

Yukarıdaki örnekte kullanılan metinde bir çok boşluk yer almakta ve büyük harf kurallarına uyulmamış durumdadır. Metin fonksiyondan geçirildikten sonra aşağıdaki gibi düzenlenecektir.

Bu bir cümledir. Cümlenin sonunda nokta varsa büyük başlar. Sahiden mi? Bilmem.

Bu fonksiyonla birlikte yazım düzenlemesini yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir kaç özellik daha ekleyerek daha işlevsellik katabilirsiniz.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in:PHP Dersleri