PHP Dersleri

PHP ile Kriptolu Metin Hazırlama

Bu dersimizde tıpkı Dünya savaşlarından tutunda Ülkemizde gerçekleşen savaşlara kadar bir çok kripto yöntemi kullanılarak metinler iletilirdi. Burada kullanılan kripto yöntemi gibi bende metinleri sadece okuma mantığını bilen kişilerin kavrayabileceği bir kripto hazırlamak istedim.

Geçen sene Turgut Özakmanın Romantika kitabını okumuştum. Bu kitapta sadece yazarının bileceği bir şekilde yazılan metinler yer alıyordu. Harflerin karşılığına hemen anlaşılmayacak fakat bir çözülünce rahatlıkla okunabilecek metinler haline geliyordu. Bu dersimde Romantika kitabından etkilendiğim kriptolamanın aynısını gerçekleştireceğim.

m=rh656 5=. 25r6h2m x=,r3□ 5346 □r2(tωl3 4=r8 2x=r2q2

Yukarıda yer alan metni okuyabiliyor musunuz? Evet biliyorum okuyamadınız. Romantika kitabını okumuş olsaydınız rahatlıkla okuyabilirdiniz. Yukarıda yer alan metnin PHP ile nasıl oluşturulduğunu ve bu metnin nasıl okunacağından bahsedeceğim. Gizli mesajlar atmak, etkili mektuplar hazırlamak için bu ders etkili olacaktır.

Öncelikle kripto işlemini gerçekleştireceğimiz harfleri ve bu harflerin karşılıklarını tablo halinde yazalım. Sonrasında tabloda yer alan harfleri fonksiyon yardımıyla işleme alıp çıktımızı alalım.

[table “10” not found /]

Yukarıda yer alan harflerin neler ile değiştirileceği karşılarında yer almakta. Bu işlemi gerçekleştirmek için bi fonksiyon oluşturalım.

<?php
function kripto($data){
	## Hepsi Küçük Harf
	$data		= strtolower($data);
	## İstenmeyen Karakterleri Temizle
	$data		= str_replace( array(".", ",", "(", ")"), array(""), $data );
	## Kripto İşlemleri
	$data		= str_replace(
		array("ı", "i", "u", "ü", "d", "b", "a", "y", "s", "ş", "v", "n", "p", "e", "c", "ç", "g", "ğ", "o", "ö", "k"),
		array("2", "2", "3", "3", "4","5","6","7","8","8",",",".","(","=","x","x","q","q","ω","ω","□"),
		$data
	);
	return nl2br($data);
}
## Fonksiyonu kullanarak kriptolu metin oluşturalım.
$metin		= "Merhaba ben ibrahim çevrük. Buda kriptolu ders içeriği";
$kriptolu	= kripto($metin);
echo '<p> '.$kriptolu.' </p> <hr>';
?>

Yukarıdaki PHP kodlarında kripto isminde bir fonksiyon yer almaktadır. Bu fonksiyon belirlenen değerleri değiştirmekte ve krtiptolu bir metin oluşturmaktadır. Fonksiyonda ilk olarak strtolower() fonksiyonu kullanılarak tüm harfler küçük harflere çevirilmiştir. Sonrasında str_replace() fonksiyonu ile istenmeyen karakterler temizlenmiş durumda. Kripto işlemi ise yine str_replace() fonksiyonu ile sağlanmaktadır. Son olarak return ile veriler nl2br() fonksiyonu yardımıyla yazdırılmakta. Böylelikle belirli değerleri değiştirerek kriptolo metinler oluşturabilirsiniz.

Bu dersle birlikte de, yazının başında yer alan “m=rh656 5=. 25r6h2m x=,r3□ 5346 □r2(tωl3 4=r8 2x=r2q2” ifadesinin de “Merhaba ben ibrahim çevrük. Buda kriptolu ders içeriği” yazısına ait olduğunu öğrenmiş oluyorsunuz.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in:PHP Dersleri