PHP Dersleri

PHP İle Rastgele Tarih Değeri Üretme

PHP Programlama dili ile rastgele sayı yada rastgele veri çekme işlemlerini gerçekleştirmiştik. Bu dersimizde de PHP ile rastgele tarih üretme çıktısı alma işlemini gerçekleştireceğiz.

Rastgele tarih üretme işlemi için öncelikle bir sayı değeri üretmek gerekiyor. Üretilen değer de date() fonksiyonu kullanılarak istenilen formatta çıktı alınabilir.

PHP ile Rastgele Tarih Çıktısı Alma

PHP ile rastgele tarih çıktısı almak için rand() ve date() fonksiyonlarını kullanacağız. Eminim bu fonksiyonları biliyorsunuzdur fakat bir şeyler üretmek için bir araya getirmek aklınıza bile gelmemiştir. Gelmemesi de çok doğal. Bu iki fonksiyonu kullanarak örneğimizi oluşturalım. Unutmadan time() fonksiyonuna da ihtiyacımız olacak.

<?php
$tarihOlustur  = rand(1, time());
$tarihCiktisi  = date('d.m.Y', $tarihOlustur);
echo $tarihCiktisi; // 18.06.1975
?>

Yukarıda yer alan örnekte, tarihOlustur değişkeni rand() fonksiyonu ile değer üretmektedir. Üretilen bu değer 1 ile o an bulunan tarih değeri arasında olmasını belirledik. Böylelikle absürt bir tarih değeri almamış olacağız. Başlangıcın 1 olması 01.01.1970 yılından başlanacağını temsil ediyor.  Sonrasında elde edilen tarih değeri date() fonksiyonu ile istenilen formatta çıktı olarak alınıyor. Burada kullanılan rand() değişkeni yerine daha büyük sayılar üreten mt_rand() fonksiyonu da kullanılabilir.

Belirli Aralıklarla Tarih Çıktısı Alma

Belirli aralıklarla rastgele tarih çıktısı almak için de yukarıda yer alan örnekteki 1 değerine farklı değer girişi ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle bir sınır doğrultusunda rastgele tarih çıktısı alabilirsiniz.

<?php
$baslangic     = strtotime('2019-11-01');
$tarihOlustur  = rand($baslangic, time());
$tarihCiktisi  = date('d.m.Y', $tarihOlustur);
echo $tarihCiktisi; // 07.11.2019
?>

Yukarıdaki örnekte belirli aralıklar arasında rastgele tarih değeri üretimi sağlanmıştır. Başlangıç değeri strtotime() fonksiyonu ile sağlanmaktadır. Geri kalanı zaten bir önceki örnekten biliyorsunuz. Örnek üzerinde oynamalar yaparak farklı çıktılar alabilirsiniz.

Kullanım Alanları

Bu örneği sosyal medya sitesi için geliştirdiğim bir api’de kullanmam gerekmişti. Aynı değerleri bir süre sonra kabul etmeyince bu düşüncede bulundum. Ne kadar doğru yanlış tartışılır ama işimi gördü. Sosyal medya demişken fake hesap açmak içinde kullanılabilir aslında =)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı