cURL Dersleri

Php ile Tinyurl.com İle Link Kısaltma

Her ne kadar fazla rağbet görmese de linkleri kısaltmak isteyenler için birçok link kısaltma servisi bulunmaktadır. Aslında bu kısaltma işlemini yapmak çok basit bir işlemden geçse de kendi sisteminizi kurmak yerine var olan kısaltma servislerini kullanmak isterseniz o zaman size güzel bir kıyak yaparak tinyurl.com servisini kullanarak hızlı bir biçimde linki kısaltmış olacağız.

Kısaltma işlemini geleneksel olarak cURL bağlantısı yaparak hazırladım fakat file_get_contents kullanırsanız da bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. İşlemimiz link kısaltma olduğundan konuyu da kısa geçip direk işleme geçiyorum.

Function Baglan($link){
   $ch  = curl_init();
   curl_setopt($ch,CURLOPT_URL,$link);
   curl_setopt($ch,CURLOPT_RETURNTRANSFER,true);
   curl_setopt($ch,CURLOPT_REFERER,"http://www.yandex.com.tr");
   $Curl = curl_exec($ch);
   curl_close($ch);
return $Curl;
}

Klasik bir hal olan cURL yapısı ile hazırlanmış bağlantımızı oluşturuyoruz. Bu bağlantı bizim siteye bağlanıp verileri almamızı sağlayacaktır.

Şimdi bir değişken belirleyelim. Bu değişken kısaltılmasını istediğimiz link olsun;

$Site = "https://ibrahimcevruk.com";

Yukarıdaki gibi değişkeni de tanımladık. Şimdi girilen linki kontrol edip sonraki işlemlere devam edelim.

function Kontrol($str){
  return (!preg_match('/^(http|https):\/\/([A-Z0-9][A-Z0-9_-]*(?:\.[A-Z0-9][A-Z0-9_-]*)+):?(\d+)?\/?/i', $str)) ? false: true;
}

Yukarıda bulunan kod her sitede neredeyse rastlanacak bir fonksiyondur. Bunu kullanarak link yapısını inceleyeceğiz. Şimdi bir if sorgusunu oluşturalım.

if(Kontrol($Site)){
 // Bu alana $Baglan değişkeninden başlayarak içerikleri yazınız.
}else{
 echo "Link Yapınız Geçersiz.";
}

Yukarıda link yapısının doğruluğuna göre işlem yaptırıyoruz. Şimdi yapacağımız diğer kodlamaları if yapısındaki açıklama satırının bulunduğu alana yazalım.

$Baglan = Baglan("http://tinyurl.com/api-create.php?url=".$Site);

Şimdi siteye bağlanıp, hangi adresi kısaltmak istediğimizi belitmiş olduk. Yukarıdaki $Baglan değişkenini ekrana yazdırdığımızda direk olarak bize kısaltılmış halini verecektir.

Goo.gl ile link kısaltma işlemini anlattığında url kontrolü yapan bir fonksiyon oluşturmuştum. Onu burada kullanarak linkin doğruluğunu sağlayıp sonrasında işlem yapabiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı