PHP Dersleri

PHP ile Ücretsiz SMS Gönderme

Bu dersimizde PHP ile cep telefonlarına ücretsiz olarak nasıl SMS gönderebileceğinizden bahsedeceğim. PHP kullanarak sms gönderme işlemi için aracı bir firma ile anlaşmanız zorunludur. Çünkü BTK atılan SMS’ler için bir kod belirlemekte ve kontrol etmektedir. Bu yüzden firma dışı sms göndermek yasa dışı olduğundan suç unsudur.

SMS gönderme işlemi, aracı firmaların API dokümanlarındaki kaynak kodlarla birlikte yürütülmektedir. Çoğu aracı firma, sistemlerinin tanıtımı için belirli bir miktarda ilk üyelikte ücretsiz SMS tanımlamaktadır. Bu dersimizde de bir aracı firma üzerinden, ücretsiz olarak hesaba tanımlanan SMS bakiyesinin nasıl kullanılacağını ve nasıl SMS atılacağından bahsedeceğim.

Üyelik Bilgilerini Oluşturma

Ücretsiz olarak sms göndermek için iletimerkezi.com sitesini kullanacağım. İleti merkezi kayıt olduğunuzda 100 SMS bakiyesi vermektedir. Bu bakiyeyi API entegrasyonu ile kullanıp PHP kodlarımızla birlikte SMS gönderme işlemini gerçekleştireceğiz.

İlk olarak İletiMerkezi.com sitesine girip kayıt oluşturuyoruz. Kayıt için BURAYA TIKLATARAK gerekli sayfaya gidebilirsiniz. Üyelik bilgileri için adınız, telefon numaranız ve bir şifre belirlemeniz istenecektir. Üyelik işlemi sonrasında sizi kullanım paneline yönlendirecek ve bilgilendirme pop-up yazısı çıkacaktır. Bu pop-up bilgisi de aşağıdaki gibidir.

Sistemin aktif olup olmadığını anlamanız için telefon numarası yazarak SMS gönderimini panel üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlemin ve panelden yapılan SMS gönderim işlemlerinin 100 adet ücretsiz bakiyeden düşüleceğini unutmayın. Çarpıya basıp bu pencereyi kapatıyoruz. SMS gönderdiğimizde, SMS başlığı olarak APITEST değeri yer alacaktır. Bu değeri değiştirip kendi adınız yada web siteniz olması için ücretli bir paket satın almalısınız.

SMS gönderimi için ilk olarak cURL parametreleri ile bağlantı sağlamak gerekiyor.

function sendRequest($site_name,$send_xml,$header_type) {
	$ch = curl_init();
	curl_setopt($ch, CURLOPT_URL,$site_name);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_POST, 1);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_POSTFIELDS,$send_xml);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST,1);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER,0);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER,1);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_HTTPHEADER,$header_type);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, 0);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, 1);
	curl_setopt($ch, CURLOPT_TIMEOUT, 120);
	$result = curl_exec($ch);
	return $result;
}

Yukarıdaki kodları bağlantı sağlamak ve veri akışını sağlamak için kullanacağız. Bu fonksiyonun altına da değerleri belirleyerek gönderim sağlayalım.

## Kullanıcı bilgileri
$username  = 'TELEFON NUMARANIZ'; // 0 ve boşluk olmayacak
$password  = 'ŞİFRENİZ';
$orgin_name = 'APITEST'; // Böyle kalacak
## XML gönderim değeri
$xml = <<<EOS
<request>
  <authentication>
   <username>{$username}</username>
   <password>{$password}</password>
  </authentication>
  <order>
   <sender>{$orgin_name}</sender>
   <sendDateTime></sendDateTime>
   <message>
     <text>test mesaji api denemesi 1</text>
     <receipents>
        <number>5555555555</number>
     </receipents>
   </message>
  </order>
</request>
EOS;
$result = sendRequest('http://api.iletimerkezi.com/v1/send-sms',$xml,array('Content-Type: text/xml'));
die('<pre>'.var_export($result,1).'</pre>');

Yukarıda yer alan kodları da cURL bağlantısından sonra yazınız. Bu kodlarda yer alan username ve password alanlarını siteye üye olurken kullanmış olduğunuz bilgilerle değiştiriniz. Bu bilgilerle birlikte hesabınızdaki kredi düşecek ve sms iletilecektir. $xml değişkeninde yer alan ypaıdan text bölümüne, iletilmesini istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Uzunluk değerine göre sms bakiyesinden kredi düşecektir.

Son olarak receipents etiketinin altındaki number bölümüne de SMS göndermek istediğiniz kişi yada kişilerin numarasını yazınız. Birden fazla göndermek için alt alta number etiketi açarak her birisine numara değerini girmelisiniz.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bu sayfayı yenilediğinizde belirlediğiniz numara yada numaralara text değerindeki yazı gönderilecek ve hesabınızdan sms bakiyesi düşecektir. Tabi bu işlemi daha estetik bir şekilde yapmak daha güzel olacaktır. Hayal gücünüzü geliştirmeniz için bu şekilde sadece çalışır halini paylaşmak istedim.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in:PHP Dersleri