PHP Dersleri

Php İle Veritabanındaki Tablonun Kontrolü Yapma

Birden fazla veritabanı ile tek bir script üzerinden yönetim yaptığımızda karşılaşacağımız en büyük sorun, veritabanı’nı eşitlemektir. Gözden kaçan bir eşitleme, veritabanındaki eksiklerden dolayı çalışmayan sorgulara ve hatalara neden olacaktır. Böylesi bir durumla karşılaşmamak için tablo kontrolü yaparak sorgu çalıştırmak en sağlıklısı olacaktır.

Vermiş olduğum örnek dışında kullanımlarda olacaktır pek tabiki de. Örneğin, modüler geliştirmiş olduğunuz scriptte tablo kontrolü yaparak veritabanını eşitleyebilirsiniz. Yada genel bir kurulum işlemlerinde hangi tablonun olmadığını yine bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Tablo kontrolü için ben aşağıdaki gibi bir fonksiyon kullanmaktyım. Bu fonksiyon da tablo varsa 1, yoksa 0 değeri dönmektedir. Bu gelen cevaplar doğrultusunda if sorgusuyla birlikte işlemlerimi gerçekleştirmekteyim. İşinize yarayacak şekilde düzenlerseniz daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

function checkTable($tablo){
   global $db; // Veritabanı değişkeni
   
   $Sorgu     = $db->query("SHOW TABLES LIKE '".$tablo."'");
   if( $Sorgu->rowCount() == "1" ){
     return "1"; // tablo var
   }else{
     return "0"; // tablo yok
   }
}

Yukarıdaki checkTable fonksiyonu ile tablo kontrölü yapabilirsiniz. Tablonun olması durumunda 1, olmaması durumunda 0 değeri dönecektir. Bir sonraki kontrol aşamamızda aşağıdaki gibi olacaktır.

if( checkTable("uyeler") == "1" ){
   echo "Tablo var";
}

Bu şekilde de sorgunuzda kullanabilirsiniz. Fonksiyon’a değer olarak tablo ismini yazıyoruz. Yazmış olduğumuz tablo adı doğrultusunda, tablonun olması durumunda 1, olmaması durumunda 0 değeri dönecektir. Bu gelen değere göre de if sorgunuzla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tablo kontrolü adına mantık üretebileceğiniz ve mini işlerinizi görebilecek bir fonksiyondur bu. Detaylı işlemleriniz için geliştirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı