PHP Dersleri

Php Nesne Yönelimli Programlama (OOP Sınıfına Giriş)

OOP, nesne yönelimli bir programladır. Php ile OOP kullanımı, kod karmaşıklığını ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Daha temiz bir kodlama oluşturmak ve kararlı sistemler hazırlamak için kullanılmaktadır. OOP, sadece birkaç uygulamalarda değil, bütün sistem olarak kodlama yapıldığında daha yararlı olacaktır. Ya baştan sonra OOP ya da hiç kullanmamak en mantıklısı olacaktır.

OOP yapısı olarak, fonksiyonların tek bir çatıda toplandığı bir sistemdir. Böyle bir sistem olduğundan dolayı, fonksiyonlar arası iletişim daha sağlıklı olacaktır. Nesneler (object), sınıflar (class) ve fonksiyonların (function) kullanımı olarak özetleyebiliriz. Nesne Tabanlı Programlama sizi aynı kodları tekrar tekrar yazma zahmetinden kurtaracağı gibi en basit işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize yarar.

Nesne Yönelimli Programlamanın Artıları Nelerdir?

 • OOP sayesinde debug (hata yakalama) işlemlerini oldukça rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.
 • OOP sayesinde daha az kod yazar, dolayısıyla daha az dosya oluşturur ve böylece sunucuya olabildiğince az yük olarak programınızın daha hızlı çalışmasını sağlarsınız.
 • OOP sayesinde temiz yapısı ile kodlar arasında kaybolmadan zaman kaybı olmaksızın çalışmanızı sağlar.

OOP Sınıf Oluşturma ve Çağırma Nasıl Yapılır?

Sınıf oluşturma ve çağırma işleminin nasıl olduğunu işlemeden önce dilerseniz, bu işlemi fonksiyonlarla nasıl yaptığımıza bir bakalım. Böylelikle aralarındaki farkı daha iyi bir şekilde görebilme şansımız olacaktır.

Fonksiyon Örneği;

Function tanimlama(){
  echo "Merhabalar, Ben ibrahim ÇEVRÜK";
}

Fonksiyon Kullanımı

tanimlama();

Sınıf Örneği

class dersler{
  Function tanimlama(){
   echo "Merhaba, Ben İbrahim ÇEVRÜK";
  }
}

Kullanımı:

$yaz  = new dersler();
$yaz->tanimlama();

Bu şekilde uygulandığında, sınıf içerisinde yer alan tanimlama fonksiyonu çalıştırılacaktır. Yukarıdaki örnekte yer alan kodlama, genel kabul gören ve sık kullanılan bir yöntemdir. 2. Bir yol olarak aşağıda yer alan kod kullanılabilir.

dersler::tanimlama();

Bu şekilde yazdığımızda, bir önceki örnekteki gibi aynı işlemi yapacaktır. Aralarında herhangi bir fark yoktur. Nasıl echo ve print aynı işlemi yapıyorsa bu da aynı mantıkta aynı işlemi sağlamaktadır. Hatta bu son örnekte yer alan kullanım, WordPress yapısının kodlarını incelediğinizde karşılaşacaksınızdır.

Fonksiyon İçine Veri Yollama Nasıl Yapılır?

Fonksiyonlar ile çalıştığımızda, fonksiyon içesine dâhil edeceğimiz verileri, fonksiyona ait parantezin içinde belirtiyorduk. OOP de de aynı işlem yapılmaktadır. Fakat bunu object çalışma prensipleri doğrultusunda girmek gerekmektedir. Daha iyi şekilde anlamak için aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

class ibrahimcevrukcom{
  Function tanimlama($isim){
   echo "Merhaba, Ben ".$isim;
  }
  Function dersler($ders){
   echo "Şuanda ".$ders." Dersindesiniz.";
  }
}

Kullanımı:

$yaz  = new ibrahimcevrukcom();
$yaz->tanimlama("ibrahim ÇEVRÜK");
echo "";
$yaz->dersler("PHP");

Örneklerde de görmüş olduğunuz gibi tanımlı olan fonksiyonun değer parantezine, aktarmak istediğimiz içeriği yazarak işlemlerin sağlıklı bir biçimde gerçekleşmesini sağlıyoruz.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in:PHP Dersleri