Php Dersleri

Php Nesne Yönelimli Programlama | Static Deyimi

Static komutuyla oluşturulan metot ve argümanlarda, sınıfı başlatmadan sınıf içerisinden yada sınıf dışından erişilmesini sağlar. Erişim konusunda kolaylık sağladığı için sadece ve sadece public deyimi ile birlikte çalışmaktadır. Private ve protected deyimleri ile birlikte statik kullanılamaz.

Statick deyimiyle tanımlanan fonksiyona ulaşmak için SINIFADI::FUNCTİONADI bu yapısıyla erişim sağlanmaktadır. Yine aynı şekilde fonksiyon yerine sınıf içerisinde tanımlanan değişkenlere de ulaşışmaktadır. Aşağıdaki örnekte hazırlamış olduğumuz kodlar static deyimiyle birlikte dışarıya erişime açılacak ve kolay bir şekilde ulaşıma kavuşacaktır.

class dersler{
   public static function giris(){
      echo "Merhaba, Ben İbrahim ÇEVRÜK";
   }
}
dersler::giris();

Yukarıdaki örnekteki gibi public static deyimi tanımlandığında, sınıfı çağırmadan direk giris(); fonksiyonuna erişim sağlıyoruz. Bu örnekteki gibi dersler::giris(); kullanım doğrultusunda Merhaba, Ben ibrahim Çevrük yazısı ekrana yazdırılacaktır. Unutmamamız gereken tek şey, static deyimi sadece public deyimiyle birlikte kullanılmaktadır.

Bir önceki yazım olan Php Nesne Yönelimli Programlama | Protected Deyimi başlıklı makalemde Nesne yönelimli programlama, oop ve php hakkında bilgiler vermekteyim.

İlgilizi Çekecek Konular

Php’de Cookie İşlemleri ve Üye Girişi Alanı Yapımı

ibrahim Çevrük

Php İle Sayıların Arasına Nokta/Virgül Koymak

ibrahim Çevrük

Php ile Makale Oku Alanı Yapımı

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz