Php Dersleri

Php Nesne Yönelimli Programlamada Sihirbaz Metotlar

Nesne yönelimli programlama da kullanılan sihirbaz metotlar, sınıf ve olay çerçevesinde çalışan php dili ile tanımlı olarak gelen hazır metotlardır. Hazır tanımlı olan sihirbaz metotların önünde __ işareti bulunur. Sihirbaz metotların hepsi public olarak tanımlanmak zorundadır. Bu dersimizde __construct() ve __destruct() metotlarının kullanımı işleyeceğiz.

__construct() Sihirbazının Kullanımı

__construct() metodu bir sınıf çağırıldığında anda direkt çalışmaktadır. Genelleme yapacak olursak, sınıfın en üstüne çağırılmadan çalışacak ve çağıtılan diğer metotların hemen üstünde yer alacak bilgilerdir. Yapıcı metot olarakta geçmektedir. Daha düzgün ifade ile örneğimizi inceleyelim.

 class Dersler{
  public function __construct(){
   echo "Php Dersleri";
  }
}
$oop = New Dersler();

Yukarıdaki örnekte hiçbir metot çağırılmadığı halde ekrana Php Dersleri çıktısını alacağız. Yani sınıf çalıştırıldığında ilk olarak bu metodumuz tetiklenmektedir.

__construct() Sihirbaz Metodu Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle belirtmeliyim ki burada söyleyeceklerim sadece örneklerden ibarettir. Kullanım olarak, çağırılmasını çalıştırılmasını istediğiniz metotları tetikleyebilirsiniz. Gerekli tanımlama, temizleme yada tanımlamaları sınıf başlangıcında çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz.

__destruct() Sihirbazının Kullanımı

__destruct() metodu ise, __construct() metodunun tam tersi olarak, sınıf bittiğinde çalışmaktadır. Yıkıcı metot olarakta geçmektedir.

class Dersler{
  public function __construct(){
   echo "Php Dersleri";
  }

  public function __destruct(){
   echo "Dersler Sınıfı Kapanışı!";
  }
}
$oop = New Dersler();

Yukarıdaki örnekte hiçbir metot çağırılmadığı halde ekrana ilk önce Php Dersleri çıktısını, sonrasındaysa Dersler Sınıfı Kapanışı! Yazısının çıktısını alacağız.

__destruct() Sihirbaz Metodu Nerelerde Kullanılır?

__destruct() metodu, genel olarak sınıf sonunda yapılmasını istediğiniz işlemlerin barındırabilirsiniz.

Bir önceki yazım olan Php Nesne Yönelimli Programlama | Final Deyimi başlıklı makalemde final deyimi, Nesne yönelimli programlama ve oop final hakkında bilgiler vermekteyim.

İlgilizi Çekecek Konular

Php ile Yazıları Belirli Oranda Kısaltmak

ibrahim Çevrük

Değişkenlerde Array Yapısı

ibrahim Çevrük

Php’de For ve While İle Verileri Listeleme İşlemi

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz