Genel Makaleler

Php Öğrenmeye Nereden ve Nasıl Başlanmalı?

Yazılım konusunda paylaşımlar yapmaya başladığımdan bugüne kadar aldığım bir çok soru oldu. Gelen sorulardan birisi açık ara diğerlerinden en çok sorulan soruydu.Buda, “Php’yi nasıl öğrenebilirim?” oldu. Bunca zaman ertelemiş olduğum bu soruya yani, php’ye başlamanın en uygun yolundan bahsedeceğim.

Php Öğrenmeye Başlama Süreci

Bir dile başlamak yani ilk adımı atmak her zaman önemlidir. Yanlış alınacak kararlar daha öğrenmek istediğimiz dile başlamadan soğumamıza neden olabilir. Bu yüzden yaklaşımımız belirli adımlar doğrultusunda olmalıdır. Etkin bir php öğrenimi için aşağıdaki sıralama doğrultusunda iletlememiz gerekmektedir.

  • Temel HTML bilgisine sahip olunacak,
  • Temel CSS bilgisine sahip olunacak,
  • PHP ÖĞRENMEYE BAŞLANILACAK!

Yukarıdaki listede yer aldığı şekilde, ilk önce HTML sonrasında CSS konusunda fikir sahibi olmamız gerekmektedir. Php öğrenmeye geldik bu HTML ve CSS nereden çıktı deneyin! Öğrenmek 1-2 gününüzü alacaktır. Sağlıklı bir öğrenim süreci için 1-2’ü feda etmek mantıklı bir adım olacaktır.

Php’yi Hangi Kaynaklardan Öğrenmeli?

İnternet ortamı şuanda başta php olmak üzere bir çok dilde anlatımlara yer vermektedir. İnternette yer alan videolar, basılı ve dijital kitaplar ve hazır kodları inceleyerek öğrenime başlayabilirsiniz. Bir çok çalışma türü bulunduğu için kendinize en uygun olanı saptamanız gerekmektedir.

– Yeri gelmişken minik bir reklam yapayım. ibrahim çevrük tarafından hazırlanan php dersleri kategorisine de göz atabilirsiniz. Hatta ücretsiz php eğitim seti sayfasından düzenli içeriğe kavuşabilirsiniz. –

1 – Php Kitabı Alarak Gelişmek

Öncelikle php kitaplarının kalınlığı gözünüzü korkutmasın. İçerisinde fazlaca kodlara yer verdiğinden dolayı göz korkutacak bir kalıpta görünmektedir. Temel php yada a’dan Z’ye gibi ibareleri taşıyan kitaplara göz atabilirsiniz. Kitap üzerinden ilerlemek, not almak ve anlamadığınız yerlerin altını çizerek çalışmak, php dilini öğrenmeniz için sağlıklı bir adım olacaktır. Fakat, kitap okumasını sevmiyor ve sıkılıp, esnemelere başlıyorsanız bu adımı es geçebilirsiniz. Kitaplığınızda tutacağınız ve hiç faydasını görmeyeceğiniz kitap, size maddi zarar vereceği gibi php dilini öğrenmenize olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

2 – Video İzleyerek Gelişmek

Çoğunluk olarak en etkili yollardan birisi olarak görülmekte. Çünkü anlatıcının yapacağı açıklama ve görsel destekli yazılım sayesinde yazılım mantığı kolaylıkla kavranmaktadır. Php üzerine kurulu olan videolar youtube ve udemy gibi platformlarda yer almaktadır. Bu tarz sitelerden video izleyerek öğrenmek istiyorsanız birkaç soruya yanıt bulmadan, hiçbir videoya başlamamalısınız!

  • İzlemiş olduğunuz eğitim seti ne zaman eklenmiş? (Çok eski iyi işinize yaramayacaktır.)
  • İzlediğiniz video bir set halinde mi? (Birkaç video olması devamlılığı getirmez!)
  • İzlediğiniz eğitim seti tam olarak sonuçlandırılmış mı? (Bir yerde takılı kalma! Sonuçlandır.)
  • Video kalitesi nasıl? (Yazıların görünmesi, sesin kalitesi ve anlatıcının üclubu çok çok önemlidir.)

Bir videoya başlamadan önce yukarıdaki soruların nasıl cevaplandığına bakınız. Süreklilik, anlatıcının tarzı ve video kalitesi kadar önemlidir.

EN ÇOK İZLENEN EĞİTİM SETİ, HER ZAMAN EN İYİSİ DEĞİLDİR!

İnternet ortamında ki bazı istatistikler sizi yanıltabilir. Bir eğitim setinin çok fazla izlenmesi en iyisi olduğu anlamına gelmez. Zamanında izlenmiş ve ömrünü yitirmiş olabilir. Bunun için ilk olarak eğitim setinin 1-2 videosunu izleyerek size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekmektedir. Karar süreci her zaman kişinin alışkanlıkları ve öğrenim tarzına göre değişeceği için hiçbir zamana kesinlik yoktur. Kimisi hızlı ve detaya girmeden hazırlanan video setlerini seversken, kimisi de yavaş ve detaycı videolardan daha fazla verim almaktadır. Bu durum sizin anlayış tarzınıza göre değişmektedir.

3 – Kod İnceleyerek Öğrenme

Kod inceleyerek öğrenmek için öncelikle bir temelimizin olması gerekmektedir. Hiçbir şey bilmeden kodlara bakarak anlamlaştırmak çok zordur. Bunun için temel bilgiye sahip olmanız en sağlıklısı olacaktır. Fakat bireysel olarak php kodlaması yapacak bilgiye sahip değilseniz bu seçeneği önermem. Düzenli çalışmanız her zaman için faydalı olacaktır.

Kodları inceleyerek çalışabilmek için, basit bir blog sitesi kodlayarak bilgi ve mantık birikiminde olmak gerekmektedir. Bu bilgi birikimini edindikten sonra, yeni uygulamalara, hazır kodlara bakarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Dediğim gibi bu seçenek sıfırdan başayacaklar için önerilmemektedir.

Peki, Bu Programlamanın Temeli Nedir?

Ulan bu muydu diyeceğiniz kadar kolay, günlük hayatın içerisinden kesitlere rastlayacağınız bir kurgu aslında. Sadece kafaya fazla takmamak gerekiyor(Binalinin dediği anlamda değil tabi).

Değişkenler

Php’de yapacağınız çoğu işlemlerinizde değişkenleri kullanacaksınız. Değişkenler içerisinde yer alan ifadeyi tekrar tekrar tanımlamadan birden fazla kullanmanızı sağlar. Örneğin, memleket isimli değişkenin değeri izmir olsun. Artık nerede memleket dersek bize izmir çıktısını verecektir. Bu kadar basit!

Koşul İfadeleri

Koşul ifadeleri de yine kontrol ve işlemlerimizde, yapılacak işleme göre yol almanızı sağlamaktadır. Örneğin yaş isimli bir değişken olsun. Bunun içerisindeki değer de 17 olsun. Ve koşul ifademiz de şu şekilde yer alsın; Yaşı 17 den küçükte, bu siteye giremesin. 17 den büyükse siteye giriş yapabilsin. Bu ifade ile çoğumuz karşılaşmışızdır. Bu koşul ifadeleriyle gerçekleşmektedir ^^

Toparlayacak Olursak

Değişken ve Koşul ifadeleri temel kullanımlardır. Bundan sonra ki aşamalar veritabanıyla olacaktır. Bunlarda inanılmaz basittir. Veri çek, veri listele, güncelle, sil, ekle gibi ifadelerden oluşmaktadır. Farklı işlemler olsa da sorgu kalıpları bir birine çok benzer.

Kendime bir dur diyerek php’nin temelinden kopup topu size atıyorum. Yazımda kitap, video gibi kişisel bazlı önerilerde bulunmadım. Bunun nedeni, size uyun olmayan bir yönlendirme yapmak istemedim. Anlayışınız için teşekkürler.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.