Php Dersleri

Php’de Dahil Etme Komutları (include, require)

Bu dersimizde başka sayfada yer alan bilgileri komutları ve koşulları artık her ne olursa olsun bunları nasıl istediğimiz bir sayfaya dahil edebiliriz bunları göreceğiz. Bu işlemleri include ve require komutlarını kullanarak gerçekleştirebiliriz. Peki bunlar neden iki tane bir birlerinden ayıran bir özellikleri var mı varsa nedir? Sorusuna cevap verelim şimdi de.

İnclude ve require komutları işlevsel olarak aynı işlemi yapmaktadırlar. Yani başka sayfaları bu kodun yazıldığı sayfaya dahil etmeye yarar. Ama kullanımlarının dışında yaptıkları eylemler bunları bir birinden ayırmaktadır.

İnclude komutunun kullanıldığı bir sayfada koşul gerçekleşmezse eğer (dahil edilen sayfa silinmişse de diyebiliriz) o zaman bu include komutunun altında yer alan sorgular yazılar artık ne varsa bu işlemler çalışacaktır. Yani işlemler sanki sayfada hiç hata yokmuş gibi devam ecektir.

Require komutunu kullanırsak eğer o zaman ise sayfa çağrılırken bir hata varsa require komutundan sonra her ne olursa olsun o zaman o kodları çalışmayacaktır. Yani bu koşul çalışmadan diğerlerine yer vermeyecektir. Önemli dahil etme çalışmalarında bu komutu kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Başka bir özellik ise ikisine de eklene bilen _once işlemidir. Bu takıyı include veya require komutlarına getirdiğimizde o zaman şöyle bir şey demiş oluyoruz. Bu sayfaya birden fazla aynı sayfayı dahil ETME! Burası çok önemlidir. Bir sayfanın birden fazla dahil olmasını istemiyorsanız o zaman _once takısını kullanmanızda yarar vardır.

Bir önceki yazım olan Koşul Belirtme İfadeleri | if | else if | else Kullanımı #3 başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

Php İle Tekrarsız Rastgele Sayı Üretme

ibrahim Çevrük

Performans Arttırmak İçin; Kısa if else Yapısının Kullanılışı

ibrahim Çevrük

Php ile Html5 Multiple File Kullanarak Upload İşlemi Yapmak

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz