PHP Dersleri

Php’de Fonksiyonlara Sınırsız Argüman Gönderme

Php’de yapacağımız işlemleri kolaylaştırmak adına fonksiyonlara başvururuz. Gerek kontrollerde gerekse uzun kod yapılarını tek seferde kullanışlı hale getirmek bir çok fonksiyon tanımlarız. Hatta bu fonksiyonlarda belirli argümanlar girerek, dışarıdan alınan verilerle işlemler yapmasını sağlarız. Fakat kimi zaman kullanmış olduğumuz fonksiyona fazladan bir argüman girme gereği görürüz. Böyle bir durumla karşılaştığımızda fonksiyonu kullandığımız tüm alanlarda değişikliğe gideriz yada diğer paramterelere varsayılan bir karşılık tanımlarız. Bu dersimizde bu soruna bir nebze de olsa çözüm bulmaya çalışacağız.

Gelen değerlerin kaç adet olduğunu saptamak için, func_num_args() fonksiyonunu kullanacağız. Gönderilen bu değerleri de func_get_args() fonksiyonu ile alıp işlemlerimizi gerçekleştireceğiz.

Önemli: Unutmayın ki bu sistem parametrelerinizi akıllı bir şekilde sıralamayacaktır. Yani, 1. Değerde gelecek olan veri, 3. Değere yazılmamalıdır. Fonksiyona gönderilecek veriler standart sıralama ile yapılmalıdır.

function veriler(){
  $Veriler   = func_get_args();
  foreach($Veriler as $Al){
    echo $Al;
  }
 }
veriler("ibrahim","Çevrük");

Yukarıda bu işlemle ilgili basit bir örnek yer almaktadır. Burada veriler fonksiyonuna gelen değerleri, $Veriler değişkenine atadık. Gelen değerler ARRAY olduğu için foreach ile parçalayıp tek tek dökülür hale getirdik. Sonrasında yapılacak işlemlere göre kullanabilirsiniz. Örneğin çıktısı, ibrahimÇevrük olaraktır.

Bu yapıyı birkaç şart ekleyip geliştirebiliriz. Yani zorunlu olarak var olması gereken parametre sayısının girilmesi gibi. Bunun için gelen parametre sayısını alıp, if kontrollerinden geçirmek yeterli olacaktır.

function veriler(){
  $GelenDegerler = func_num_args();
  $Veriler    = func_get_args();
  if( $GelenDegerler >= 3 ){
    foreach($Veriler as $Al){
      echo $Al;
    }
  }else{
    echo 'Bu fonksiyone en az 3 parametre girmelisiniz';
  }
 }
 
 veriler("ibrahim","Çevrük");

Bu örnekte de yer alan sorgu ile birlikte fonksiyona en az 3 paramtere girilmesi şartını koymuş olduk. 3 parametre girilmediğinde fonksiyon hata mesajını verecektir. 3 ve fazla değerlerde ise verileri ekrana yazdıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı