Php Dersleri

Php’de Pratik Kodlama Yöntemleri #1

php dersleri

Php’de bazı kodlar vardır ki kısacık bir yazılımla dahi işlevini görmektedir. Buda size zaman ve karmaşalardan kurtulayı sağlayacaktır. Bu tarz bilgiler sadece tecrübe ile kazanılacak bilgilerdir. Aklıma gelen ve kullanmış olduğum birkaç pratik yöntemi sizinle paylaşmak istedim.

Pratik Kodlama Yöntemleri

Pratik kodlamalar işinizi kolaylaştırmakla birlikte, hızlı sonuç almanızı da sağlayacaktır. Burada yer alan pratik bilgiler miniş detaylar ve kaçamaklardan oluşmaktadır.

Sağ ve Soldaki Değerleri Temizleme

Bu işlemi yapabilmek içinde bir fonksiyon bulunmakta. Fakat bu fonksiyon daha çok boşluk temizlemek olarak bilinen trim(); fonsiyonudur. Trim değer almadığı sürece boşluk temizler. Değer belirlendiğindeyse sadece o belirlenen değer üzerinden temizleme işlemi yapar.

$sayilar  = "1-2-3-4-5-6-";
echo rtrim('-',$sayilar); // değişkenin sonundaki - silinecektir.

Kısa İf/Else Kullanımı

Koşul belirtmek için kullanılan if ve else değerlerini tek satırda tanımlayarak işimizi kolaylaştırmakla birlikte hızlı karar almasını da sağlamış olacağız. Kısa if/else kullanımı soru işareti (?) ve iki nokta üst üste (:) işaretiyle tanımlanmaktadır.

$islem = isset($_GET['islem']) ? $_GET['islem'] : 'anasayfa';
// yada
isset($islem) ? $islem : 'Değişken Tanımlanmamış!';

Parse_str() Kullanımı

Dizge içersinde gelen verileri değişkenlere atamak için kullanılmaktadır. Örneği incelediğinizde tam olarak kullanımını anlayacaksınız.

$veriler = "isim=ibrahim&il=ankara&ek[]=kitap&ek[]=atatürk";
parse_str($veriler);
echo $isim;  // ibrahim
echo $il;  // ankara
echo $ek[0]; // kitap
echo $ek[1]; // atatürk

list() Fonksiyonu

Dizi değerlerini değişkene atamamıza yaramaktadır. Dizilerle ilgili işlemlerimde kullanmış olduğum bir fonksiyondur.

$Bilgiler = ['ibrahim Çevrük', 'ibrahimcevruk@hotmail.com', 'Ankara'];
list($isim, $mail, $il) = $Bilgiler; // ibrahim Çevrük için, $isim yazmak yeterli olacaktır.

Tanımlı Fonksiyon Kontrolü

Fonksiyonlarla çokça çalışıyorsanız hata yapmanızda muhtemeldir. Bunun için ilk önce fonksiyon kontrolü yaparak işlemlerinizi gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır. Aksi durumda olmayan yada yanlış tanımlanan fonksiyon baş belası hatalara yolaçabilir.

if (!function_exists('Baglan')) {
  function Baglan($a)
  {
     // Kod Bloğu
  }
}

Doğrulama İşlemlerini Yapın

Php’de yer alan hazır fonksiyonları kullanmaya özen gösterin. Özellikle kontrol işlemlerinde filter_var olmazsa olmazdır. Filter_var hakkında detaylı bilgiler için, Php’de Girilen Değerin Format Uygunluğunu Kontrol Etme adlı makaleme göz atabilirsiniz.

if(!filter_var($mail, FILTER_VALIDATE_EMAIL)) {
 //gecersiz email
}

Anlamsız Kısaltmalar Yapmayın! (*)

Anlamsız kısaltmalar yapmak size vakit kaybı yaşatmaktan başka hiçbir şeye yaramayacaktır. Hem sizin hemde başka yazılımcıların kodlara baktığında neredeyse hiçbir şey anlamamasına yolaçacaktır. Varsın uzun olsun, anlaşılır olsun. (* Benim en çok yaptığım şeydir. Çevremden çok tepki aldım ama hala bu şekilde devam ediyorum. Ama siz yapmayın!)

$Syf = 1; // $Sayfa = 1;
$VL = 'xx'; // $VeriListesi = 'xx';

Bir önceki yazım olan Php Kodlama Standartları Tavsiyesi (PSR) başlıklı makalemde kod standartı, php ve php dersleri hakkında bilgiler vermekteyim.

İlgilizi Çekecek Konular

Php ile Dosyaları Zipleme ve Zipli Dosyaları Çıkartma İşlemi

ibrahim Çevrük

Kontrollerde Empty İfadesinin Kullanımı

ibrahim Çevrük

Count Fonksiyonu İle Verilerin Kaç Tane Olduğunu Bulmak

ibrahim Çevrük

2 Yorumlar

Avatar
ZÜLFİ 8 Şubat 2019 at 09:57

Merhaba Sayın Hocam;

46 yaşında bir öğrencinizim . Hayata bakış acım sürekli bilgilere aç bir insanım öğrenmenin yaşı yok derler ya tamda bunu benimsediğim için sürekli yeni şeyleri öğrenmeyi ve bu konuda kararlılıkla yürümeye çalışan bir kişiliğim var.. 40 Yaşında Üniversite sınavına girdim ve İşletme fakültesini bitirdim. Sürek aç olduğum zaman zaman başlayıp ta sonra bıraktığım program öğrenme iştahım hiç bitmedi. youtubede sizin anlatımınızı gördüğüm ve sürekli takip etmeye başladım sizin o kadar güzel anlatımınız var ki öğrenmemek imkansız gibi bir şey..Hocam tabiki iyi bir yazılımcı olmanın zorluklarının farkındayım ama zihnimizin yettiğince emin adımlarla ilerlemeye çalışıyorum . Bu konuda bizlere yardımcı olduğunuz için size tşk bir borç bildiğim için kıymetli zamanınızı alarak bir kaç satır yazmak istediğim. Allah Razı olsun yolunuz bahtınız açık olsun.. Saygılarımla..

Cevap
ibrahim Çevrük
ibrahim Çevrük 9 Şubat 2019 at 17:05

Yorumun için çok teşekkür ederim. Bir faydan dokunmuşsa ne mutlu bana 🙂

Cevap

Yorum Giriniz