PHP Dersleri

Session Bilgilerini Dizide Tutma (Session Array)

Sessin ile geçici bilgiler tutularak işlemler yapılmaktadır. Fakat fazla session değerleri bir yerden sonra kontrollerden çıkacak, her seferinde hangi değeri kullandığınıza bakmanız gerekecektir. Bunun için session değerlerini array ile toparlayarak, belirli bilgileri gruplamanız kod karmaşasının önüne geçecektir.

Session bilgilerini gruplandırarak kod karşamasının önüne geçmiş olacağız. Örneğin, kullanıcı bilgilerini bir array altında toplayabiliriz. Diğer sistemsel bilgileri de başka bir arrayde toplayıp kod karşamasının önüne geçmiş ve aradığımız değerlere kolayla ulaşmış oluruz.

Oturum açıldığında kullanıcıdan alınan değerleri, session parametresine isimlendirme yaparak verileri depoluyoruz. Fakat çok fazla detaylı değerin olmasın kargaşaya yol açacaktır. Kısa bir örnekle session değerlerini girelim.

session_start();
$_SESSION["uye_id"]      = "13";
$_SESSION["adisoyadi"]   = "ibrahim Çevrük";
$_SESSION["dogum"]  = "1990";

Yukarıdaki örnekte klasik olarak açılmış session değerleri yer almaktaıdır. Şimdi de bu verileri bir değer altında toplayarak diğer bilgileri array değerinde taşıyalım. Böylelikle gruplandırma yaparak session kontrollerini sağlamış olacağız.

session_start();
$_SESSION["bilgiler"] = array(
  "uye_id " => 13,
  "adisoyadi" => "ibrahim Çevrük",
  "dogum" => "1990"
);
print_r($_SESSION["Bilgiler"]); // Tüm değerleri gösterir.
echo $_SESSION["Bilgiler"]["adisoyadi"]; // Session dizisindeki "adisoyadi" katmanıdır.

Üç veri ile pek bir anlamı olmasa da, çok fazla değere sahip olunan session yönetimlerinde gruplandırma çok işinize yarayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı