Php Dersleri

Session Bilgilerini Dizide Tutmak [Session Array]

php dersleri

Sessin ile geçici bilgiler tutularak işlemler yapılmaktadır. Fakat fazla sesion değerleri bir yerden sonra kontrollerden çıkacak, her seferinde hangi değeri kullandığınıza bakmanız gerekecektir. Bunun için session değerlerini array ile toplarlayarak, belirli bilgileri gruplamanız kod karşamasının önüne geçecektir.

Session bilgilerini gruplandırarak kod karşamasının önüne geçmiş olacağız. Örneğin, kullanıcı bilgilerini bir array altında toplayabiliriz. Diğer sistemsel bilgileri de başka bir arrayde toplayıp kod karşamasının önüne geçmiş ve aradığımız değerlere kolayla ulaşmış oluruz.

Oturum açıldığında kullanıcıdan alınan değerleri, session parametresine isimlendirme yaparak verileri depoluyoruz. Fakat çok fazla detaylı değerin olmasın kargaşaya yol açacaktır. Kısa bir örnekle session değerlerini girelim.

session_start();

$_SESSION["uye_id"] 	= "13";
$_SESSION["adisoyadi"] 	= "ibrahim Çevrük";
$_SESSION["dogum"] 	= "1990";

Yukarıdaki örnekte klasik olarak açılmış session değerleri yer almaktaıdır. Şimdi de bu verileri bir değer altında toplayarak diğer bilgileri array değerinde taşıyalım. Böylelikle gruplandırma yaparak session kontrollerini sağlamış olacağız.

session_start();

$_SESSION["bilgiler"] = array(
  "uye_id " => 13,
  "adisoyadi" => "ibrahim Çevrük",
  "dogum" => "1990"
);

Üç veri ile pek bir anlamı olmasa da, çok fazla değere sahip olunan session yönetimlerinde gruplandırma çok işinize yarayacaktır.

Bir önceki yazım olan Php Dosyalarını Belirli Zamanda Çalıştırma [Cron Job İşlemleri] başlıklı makalemde cron, cron job ve cronjob hakkında bilgiler vermekteyim.

İlgilizi Çekecek Konular

Php ile MySQL Veri Tabanından Veri Çekmek [While]

ibrahim Çevrük

Php ile Dosyaları Zipleme ve Zipli Dosyaları Çıkartma İşlemi

ibrahim Çevrük

Date Komutu Çıktısını Türkçeleştirmek | Php ile Ayları Türkçeleştirmek

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz