Windows

Windows 32 bit ile 64 Bit Arasındaki Fark Nedir?

Windows sürümlerinde 32bit ve 64bit gibi kendi içinde ayrılan özelliklerinin olduğunu görmüşsünüzdür. Bunlardan hangisinin size uygun olduğunu nasıl anlarım yada bunların arasındaki fark nedir diye bir çok yerde yer aldığını gördüm ve bende buna burada bir açıklık getirerek sizleri bilgilendirmek istedim. Burada yer alan bit kavramı aslında bir ayrımı göstermektedir. Peki ya bu ayrım nedir Hemen bunu açıklayalım.

Windows 32 Bit Sistem Nedir?

32Bit genellikle ev bilgisayarlarının kullanacağı fazla bir beklentisi olmayan bilgisayaarlarda kurulması gereken sistemdir. Bit kavramındaki en önemli belirleyicisi ise Ram dir. Örnek olarak Windows 7 Ultimate kuracak olan birisinin üzerinden gidelim. Windows 7 Ultimate kuracak olan birisi 32Bit seçeneğini seçer ise ram olarak 4Gb üstünde bir ram kullanamazlar. Kullanmaları durumunda sistem sadece 4gb olarak görecektir. Yani Sınırı 4gb dır. Taktığınız ramin 10Gb olduğunu düşünürsek o zaman ne yapmalıyız? O zaman da sistemimizi 64bit e çıkartmalıyız.

Windows 64 Bit Sistem Nedir?

64Biti gelişmiş bilgisayar sistemlerinde ve ram’den daha fazla performans almak isteyenlerin kullanacakları sistemdir. Yukarıdaki örnekte yer alan bir sisteme eğer 10gblık bir ram takılacaksa bu sistemiziz bunu 10gb olarak görecektir. Peki bu sistemin bir sınırı var mı? Elbetteki var. Buda 192 gb’dır. Buda demek oluyor ki sistemimizde yer alan ram’in bizim sistem seçimimizde önemli bir farktör olduğunu ortaya koyuyor.

Bunların dışında bir örnek vermek gerekirsek bir çok grafik ve programlarında da 32bit’lik ve 64bik’lik ayrımlar bulunuyor. Bunlardaki seçim ise işletim sisteminizde hangisini kurduysanız onu kullanmanız önerilmektedir. Bu progrmalar ram kullanımını etikilediği için seçimlerinizi işletim sisteminize göre ayarlamanız en mantıklı davranış olacaktır. 32Bitlik sistemlerinde ezik muamelesi görmesin bu yazımdan sonra onlarda taş gibi sistemdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı