WordPress

WordPress Autoptimize Otomatik Cache Temizleme

WordPress üzerinde kullanılan en kullanışlık eklentilerden birisi de hiç kuşkusuz Autoptimize’dir. Autoptimize eklentisi, sitenizin HTML çıktısını sıkıştırmakta ve açılış hızını ciddi oranda arttırmaktadır. Bununla birlikte Css, Javascript kodlarını, Google fontlarını ve daha fazlasını optimize etmektedir.

Autoptimize eklentisi yapmış olduğu cacheleme belirli bir bellek tutmaktadır. Fakat kendi içerisinde bunu otomatik olarak temizlemediği için manuel olarak “Önbelleği Temizle” seçeneğini seçerek temizleme işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu da sürekli olarak ilgi bekleyen bir durum olduğu için kimi zaman belleğin dolarak sitenizin css ve javascript kodlarının okunmamasına yol açacaktır. Bu da sitenizin çirkin bir görünümüne neden olacaktır. Bu durumdan kurtulmak için, functions.php dosyasına aşağıda yer alan kodu eklemek yeterli olacaktır.

# Otomatik olarak 250MB’da bir sıfırlanacak
if (class_exists('autoptimizeCache')) {
$myMaxSize = 256000; # Bu değerle oynama yapabilirsiniz. 256MB olarak işlem yapacaktır.
$statArr=autoptimizeCache::stats();
$cacheSize=round($statArr[1]/1024);
 if ($cacheSize>$myMaxSize){
   autoptimizeCache::clearall();
   header("Refresh:0");
 }
}

Yukarıdaki kodları functions.php dosyasına eklemeniz Autoptimize eklentisinin belirlenen boyutlarda otomatik olarak çalışmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazım olan WordPress’te Kullandığım Eklentiler başlıklı makalemde Eklenti, WordPress ve WordPress 2018 hakkında bilgiler vermekteyim.

İlgilizi Çekecek Konular

WordPress Page Yazısını Sayfa Olarak Değiştirme

ibrahim Çevrük

WordPress’te Kullandığım Eklentiler

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz