WordPress

WordPress’de IP Adresini Engelleme

Kendi web sitemde WordPress alt yapısını kullanmaktayım. WordPress yapılarının en büyük sıkıntısı spam saldırısına uğramak oluyor. Yorum ve diğer form alanlarından gelen spamları engellemek için bir yoldan bahsedeceğim. Bu yöntem WordPress alt yapısının içerisinde dahil olan bir kullanımdır. Herhangi bir eklentiye gerek yoktur.

WordPress’de IP Adresini Bulma

WordPress’de spam yapan bir kullanıcının IP adresini bulmak için Yorumlar sekmesine bakabilirsiniz. Bu bölümde yapılan yorumlara ait istatistiklerin sunulduğu satırda, kullanıcın IP adreside yer almaktadır.

Yukarıda yer alan görseldeki gibi kullanıcıya ait IP adresi tabloda yer alacaktır. Spam yorum atan kişiye ait IP adresi 91.200.12.106 olarak görünmektedir. Bu IP adresi, spam yorum atan bir botun çalıştığı siteye aittir. Bu IP adresini engellediğimizde dolaylı olarak botuda engellemiş olacağız. Listede yer alan IP adresi gibi şüphelendiğiniz adresler için http://www.ip-address.org/ sitesini kullanarak Ülke ve kullanım yeri konusunda bilgi alabilirsiniz.

WordPress’de IP Adreslerini Engelleme

Spam olarak tespit edilen IP adreslerini WordPress yapısında kolaylıkla engelleyebilirsiniz. IP adresini engelleyerek, botların web sitenize yorum spamı yapmasını engelleyebilirsiniz.

IP adresini engellemek için Ayarlar sekmesinden Tartışma‘yı seçerek ilgili sayfaya gitmeniz gerekiyor. Açılan sayfada Yorumlar için kara liste yazan yere IP adresini alt alta yazıp kayıt et demeniz yeterli olacaktır.

Yukarıdaki görselde yer aldığı gibi IP adreslerini alt alta yazmanız gerekmektedir. Elinizde yer alan ve şüphelendiğiniz adresleri yazdıktan sonra Değişiklikleri Kaydet demeniz yeterli olacaktır. IP engelinde bulunduğunuz kişi yada kişiler, web sitenizi ziyaret edebilecek fakat herhangi bir gönderide bulunamayacaklardır. Böylelikle sizi meşgul eden gönderilerle uğraşmamış olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı