Genel Makaleler

Xampp Apache Port 80 Sorunu ve Çözüm Yolları

Php projelerimizi çalıştırmak için; Apache server, mysql ve phpmyadmin gibi bir takım sistemlere ihtiyaç vardır. Bu istekleri karşılamak için genel olarak paket programlar kullanılmaktadır. Özellikle kullanım kolaylığı, güncelliği ve popülerliği ile Xampp daha çok tercih edilmektedir. Xampp her ne kadar ihtiyaçlarımızı karşılıyor olsa da, msn yerine geçen Skype bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunun temelinde Skype’ın kullanmış olduğu port ile alakalıdır.

Xampp server kurulumu veya kullanımı sırasında “Port 80 or 443 is already in use.” gibi bir hatayla karşılaşabiliyoruz. Burada yer alan hata Skype tarafından kullanılan 80 portunun, Xampp tarafından da kullanılmasıdır. Bu hata mesajına rastlamamak için, kurulum veya kullanım sırasında skype’ı kapatmak geçici bir çözümdür. Kapat/Aç ile uğraşmak yerine kalıcı bir çözüm olarak 2 yol izleyebilirsiniz.

I. Yol – Xampp Port Ayarlarını Değiştirme

Xampp server kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleşmiş fakat programı çalıştırmaya kalktığınızda bir çok hata mesajı ile karşılaşıyorsanız o zaman bu yöntemi kullanmanız bir çözüm yolu olacaktır. Fakat programı kurarken bir hata alıyorsanız, bu yöntem bir işe yaramayabilir. Bundan dolayı, yükleme ekranında Skype programını kapatmanızda fayda var.

  • (Xampp server kurulum dizini)/etc/httd.conf dosyasını herhangi bir metin editör ile açıyoruz,
  • Açmış olduğumuz bu dosyada Listen 80 aramasını yapıyoruz,
  • Çıkan sonuçtaki 80 değerini herhangi bir sayı ile değiştiriyoruz. Bu değer xampp’ın yeni portu olacaktır. Örneğin: 81* değerini yazalım.
  • Yukarıdaki değişiklikten sonra aynı dosyada ServerName aramasını yapıyoruz. Arama sırasında localhost:80 gibi bir ifade ile karşılaşacağız. Buradaki 80 değerini, yeni belirlediğimiz port(81) ile değiştiriyoruz,
  • Değişiklikler sonrasında, xampp’ı yeniden başlatıyoruz,
  • Port değiştirme işlemi başarıyla tamamlanmış oluyor. Local sunucuya ulaşmak için değiştirdiğiniz değeri kullanmak yeterli olacaktır. Örneğin: http://localhost:81 gibi

* 81 değeri sadece örnek olarak verilmiştir. Bu değeri istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

II. Yol – Skype Port Ayarlarını Değiştirme

Kurulum ve kullanım için geçerli olacak en iyi yöntem; hata veren, sıkıntı çıkartan programın portunu değiştirmektir. Bu mantıkla Skype programının portunu değiştirerek, 80 portunu kullanan Xampp programının çalışmasını ve kurulmasını daha sağlıklı bir hale getirmiş olacağız. Hatta bu yöntem ile http://localhost:81 gibi teferruatlı bir yapıyı kullanmaktan kurtulacağız.

Skype çalıştığı sırada 80 portunu kullanmak üzere ayarlanmıştır. Bu da Apache Server ile çakışmasına sebep olur. Bu port çakışmasını ortadan kaldırmak için aşağıdaki sırayı izleyerek düzenlemeler yapabiliriz.

  • Araçlar – Seçenekler – Gelişmiş – Bağlantı yolunu izliyoruz,
  • Sağ bölümde “Diğer gelen bağlantılar için bağlantı noktası 80 ve 443’ü kullan” seçeneğinin işaretini kaldırıyoruz.
  • İşareti kaldırdıktan sonra Kaydet diyerek programı tekrar başlatıyoruz.
  • Artık Apache server 80 Port sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Açıklama: Burada yapılan düzenleme Skype programı dikkate alınarak yapılmıştır. 80 Portunu kullanan başka programlar varsa ve bu programın port değiştirme seçeneği yoksa I. Yolu kullanmak daha doğru olacaktır. Eğer port değiştirme seçeneği olan bir programsa II. Yol gibi değişiklikler yaparak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Nasıl Buldunuz?

Komik
0
Uyyy
0
Sevdiim
0
Düşündürücü
0
Çalak
0

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.