Genel Makaleler

Youtube’un Telif Hakkı Nedeniyle Videoları Kaldırması

Geçtiğimiz günlerde video kanalımda Star tv yayınlanan işler güçler dizisinden 2 dakikalık bir videoyu yüklemiştim. Yüklememdeki neden ise o duygusal sahnede söylenen söz ile ilgili bir makalemin olmasıydı. Makalemi yazmıştım ama videoyu geç yüklediğim için yarın yayınlarım demiştim. Bir sonraki gün youtube hesabına giriş yaptığımda bir bildirim sayfasına yönlendirildim. Bildirimde yazan ise Doğuş Yayın Grubuna ait telif hakkı olan bir videoyu paylaşmış olmamdı.

Dizinden bir sahneyi alıntı yaparak yayınlamak telif hakkı ihlali olduğundan dolayı video kanalımdan da silindi. Silinme sonrasında youtube beni telif haklarıyla ilgili bir sayfaya yönlendirdi. Bu sayfada 5 soruluk bir test yer alıyordu. Telif haklarını iyice anladığınızı göstermeniz için bir testti. Bu testi geçmeden kanalınıza ulaşamıyorsunuz. İlk çözdüğümde 3 yanlış 2 doğru yaparak testi geçemedim. Testi geçene kadar siteden hiç bir türlü yararlanamıyorsunuz. Daha sonra testi geçtim ve sayfama ulaştım.

Sayfamın açılması bir yana telif ihlali yüzünden o ay yer alan reklam kazancım da hesaplanmadı. Yayınladığım o videodan para kazanmak istiyorum demedim bile. Her neyse… ne olursa olun kanalınızda dizilere ait hiç bir şey paylaşmayınız.

Bir önceki yazım olan ibrahim Çevrük Chip Dergisi Ayın Web Sitelerinde! başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

İlgilizi Çekecek Konular

Atatürk’ün El Yazısı Font Oldu!

ibrahim Çevrük

Online Masrafsız Bankacılık Enpara.com ve Enpara.com Adsende Ayarları

ibrahim Çevrük

SQL Injection Açıklarından Kurtulma Yolları

ibrahim Çevrük

Yorum Giriniz